
4TB G-DRIVE ARMORATD SPACE GREY WW 130MB/S
4TB G-DRIVE ARMORATD SPACE GREY WW 130MB/S
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Triple-layer shock resistance for added durability
- Rain-and dust-resistant (IP54) enclosure with a 1000lb-crush rating
- Ready to go with Mac and Windows® via reformat
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
SanDisk Professional Portable Hard Drive is Relentless Under Pressure
You go through extremes to capture the perfect shot, so make sure your storage is as relentless as you are. With SanDisk Professional's G-DRIVE ArmorATD drive, you get an all-terrain drive with shock, rain, dust and crush resistance to protect your footage from out in the wild to back in the studio. Finally, a rugged drive you can rely on.
Premium Strength You Can Feel
The G-DRIVE ArmorATD helps shield your photos, footage and files from accidental drops with a premium aluminum enclosure, internal shock mounts, and an easy-grip rubber bumper for durability you can trust.
SanDisk Portable Hard Drive Protects From the Wild
With rain, dust, and crush resistance for up to a 1000lbs, your irreplaceable footage can brave the elements on the way to your next destination.
Room For Adventure
Up to 5TB of storage with transfer rates up to 140MB/s gives you a portable way to back up your photos, footage and files wherever your adventure takes you.
Our SanDisk Portable Hard Drive is USB-C Ready
USB-C connectivity gives you plug and play storage with support for Thunderbolt™ 3, with an included USB-C to USB-A adapter for USB 3.0 compatibility.
Ready to Go With Mac
Works with macOS® right out of the box, and Windows® via reformat.
3-Year Limited Warranty
Backed by a 3-year limited warranty so you know you have storage you can rely on in the field for years to come.
Tech Specs
| Width | 3.5" |
|---|---|
| Height | 1.2" |
| Length | 5.2" |
| Rugged | Yes |
| Brand Name | Western Digital |
| Drive Type | External |
| Durability | Shock Resistant |
| Form Factor | 2.5" |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | G-DRIVE ArmorATD |
| Product Name | G-DRIVE ArmorATD SDPH81G-004T-GBA1D Hard Drive |
| Product Type | Hard Drive |
Show all 25 specsShow fewer
| Wireless LAN | No |
|---|---|
| Product Color | Space Gray |
| Product Model | SDPH81G-004T-GBA1D |
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) |
| Product Family | G-DRIVE ArmorATD |
| Package Contents | <ul><li> G-DRIVE ArmorATD SDPH81G-004T-GBA1D Hard Drive</li><li> USB-C Cable </li><li> USB-C to USB-A Cable </li><li> Quick Start Guide</li></ul> |
| Storage Capacity | 4 TB |
| Platform Supported | PC |
| External Drive Type | Portable |
| Weight (Approximate) | 12.32 oz |
| Manufacturer Part Number | SDPH81G-004T-GBA1D |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
| Operating System Compatibility | Windows 10+ |
Datasheets & Resources
Related Products
More in RENEW from WESTERN DIGITAL - CONTENT SOLUTIONS and similar brands

CISCO ANYCONNECT PLUS LICENSE 3YR 100K+ USERS
ATTEV SIM INSERTION OF 1 SIM PER NETCLOUD PACKAGE
1YR RNWL FC NBD EXCH 1420-16G SWIT SVC PL-LS
More from WESTERN DIGITAL - CONTENT SOLUTIONS
Other products available from this brand

WD BLACK P10 GAME DRIVE 2TB BLACK WORLDWIDE

WD BLACK P10 GAME DRIVE XBOX 6TB BLACK TOP W/WHITE BOTTOM WW

8TB WD BLACK P10 GAME DRIVE

12TB MY BOOK
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.