
4TB WD BLACK P10 GAME DRIVE
4TB WD BLACK P10 GAME DRIVE
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Up to 5TB that can hold up to 125 games, so that you can save old favorites and still have room for new titles.
- Portable and durable form factor that provides fast access to your gaming library, anywhere you go.
- High-performance HDD to optimize your console or PC gaming experience and drive your game.
- Purpose-built for gamers based on WD_Black™ quality and reliability so you can play without limits.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
EXPAND YOUR REALM
As your game library grows, you'll need space to save your new treasured titles, along with extra room to save your old favorites. The WD_Black™ P10 Game Drive comes in up to 5TB that can save up to 125 games, so you don't have to compromise which games to delete on your console or PC in order to make room for new ones.
WHEREVER YOU GO, YOUR GAMES FOLLOW
Quickly get into the game, no matter where you are. The WD_Black™ P10 Game Drive's easily portable and highly durable form factor gives you the ability to bring your library with you wherever you go. Simply plug in, log on, and you're ready to play any game in your coveted collection.
BUILT FOR BETTER
Everything that goes into WD_Black™ devices are specifically designed to take your game further, no matter what you play. With speeds up to 140MB/s and up to 5TB of extra storage, the WD_Black™ P10 Game Drive will push your console or PC to new levels of performance, allowing you to drive your game and play without limits.
OUR LEGACY LIVES ON
Tried and true, gamers trust WD_Black™ with their lives (and saves). Our mission with WD_Black™ is simple: a brand dedicated to save and enhance your games. Offering dependability, optimized speed boosts, expansion, and a 3-year limited warranty, you can be certain that your WD_Black™ P10 Game Drive will have your back as you quest for video game greatness.
WIN WITHOUT WORRY
WD_Black™ is breaking the mold when it comes to premium storage expansion and performance. Purpose-built for gamers, the WD_Black™ P10 Game Drive gives your console or PC the trusted, reliable performance boost and capacity it needs, so you'll spend less time worrying about your hardware, and more time winning.
Tech Specs
| Depth | 4.6" |
|---|---|
| Width | 3.5" |
| Height | 0.8" |
| Brand Name | WD |
| Drive Type | External |
| Form Factor | 2.5" |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Package Type | Retail |
| Product Line | Black |
| Product Name | Black P10 Game Drive |
| Product Type | Hard Drive |
Show all 30 specsShow fewer
| Wireless LAN | No |
|---|---|
| Compatibility | <ul> <li>Sony Playstation 4 Pro</li> <li>Microsoft Xbox One</li> <li>Sony PS4</li> </ul> |
| Product Color | Black |
| Product Model | WDBA3A0040BBK |
| Host Interface | USB 3.2 |
| Product Family | Black P10 |
| Product Series | P10 |
| Device Supported | Gaming Console |
| Package Contents | <ul> <li>Black P10 Game Drive</li> <li>Quick Install Guide</li> </ul> |
| Storage Capacity | 4 TB |
| Country of Origin | Thailand |
| External Drive Type | Portable |
| Weight (Approximate) | 8.11 oz |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | WDBA3A0040BBK-WESN |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
| Operating System Compatibility | Mac OS 10.11+ |
Related Products
More in USBHD from WESTERN DIGITAL - CONTENT SOLUTIONS and similar brands


WD BLACK P10 GAME DRIVE XBOX 6TB BLACK TOP W/WHITE BOTTOM WW

8TB WD BLACK P10 GAME DRIVE

12TB MY BOOK
More from WESTERN DIGITAL - CONTENT SOLUTIONS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
