
USBC DP ALT MODE SINGLE VID 4K HDMI/VGA DOCKING STATION W/100W
USBC DP ALT MODE SINGLE VID 4K HDMI/VGA DOCKING STATION W/100W
Key Features
- Connect one external HDMI display (max resolution 4K@30Hz) or one VGA display (max resolution 1920x1200@60Hz)
- Connect quickly and securely to the internet with the Gigabit Ethernet port
- Add 2 USB-A 3.2 Gen 1 ports (1 fast charging) and 1 USB-C 3.2 Gen 1 port to your host
- Supports up to 5Gbps data transfer rate per USB-A or USB-C port
- Connect a USB-C device or power adapter to the USB-C port
- USB-C (3.2 Gen 1 SuperSpeed 5Gbps) port supports power delivery pass-through
- USB-C (3.2 Gen 1 SuperSpeed) connector supports power delivery up to 100W upstream and Power Delivery 3.0 Fast Role Swap
- Thunderbolt™ 3 host compatible
- Windows®, MacOS®, Chrome OS™ compatible
- 2-year warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Turn your laptop into a workstation with the compact USB-C DP Alt Mode Single Video 4K HDMI/VGA Docking Station with 100W PD Pass-Thru. Connect your USB-C-enabled devices to a single HDMI or VGA display, while also connecting to a Gigabit Ethernet network, and plugging in your key peripherals - like mice, keyboards, flash drives or hard drives - into the USB-A and USB-C ports. You can even keep your laptop charged and powered by connecting your laptop's USB-C power adapter to the USB-C port on the dock. It supports up to 100W (20V/5A) charging max. This dock also provides transfer speeds up to 5Gbps per port. Compact and lightweight, it's easy to take it along with you anywhere you go.
Tech Specs
| VGA | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Width | 2.05" |
| Height | 0.55" |
| Length | 3.7" |
| Recycled | No |
| Brand Name | Targus |
| USB Type-A | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Product Name | DOCK419USZ Docking Station |
Show all 41 specsShow fewer
| Product Type | Docking Station |
|---|---|
| Product Color | Gray |
| Product Model | DOCK419USZ |
| TAA Compliant | No |
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) Type C |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Device Supported | Notebook |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 |
| USB Type-C Detail | USB 3.2 G1 |
| USB Power Delivery | 100W |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Weight (Approximate) | 2.88 oz |
| Screen Mode Supported | Full HD |
| Supported Resolutions | 1920 x 1200 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | DOCK419USZ |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of Mini DisplayPort | 0 |
| Number of USB Type-A Ports | 2 |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Operating System Supported | ChromeOS |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Number of Displays Supported | 2 |
| Number of DisplayPort Outputs | 0 |
Related Products
More in NB-DOC from TARGUS and similar brands

VALUE CHILL MAT GREY

LAP CHILL MAT

USB-C ALT MODE DUAL HDMI 4K MOB ILE DOCK W 140W EPR PASS-THRU
More from TARGUS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



