
LAP CHILL MAT
LAP CHILL MAT
Key Features
- Comfortable design
- Protects lap or work surface from heat
- Dual fans help disperse laptop heat for improved functionality
- Fans are powered using a standard USB-A connection that can be connected to your laptop or computer using a mini-USB cable
- Soft neoprene exterior provides added comfort on your lap
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The 17" Dual Fan Chill Mat™ provides a comfortable and ergonomic work surface to keep you and your laptop cool. The chill mat rests on your lap and disperses heat, using dual fans to provide ventilation which can be obstructed if the laptop is used on a pillow or comforter.
Laptop overheating is actually quite common, and it can be caused by dust buildup in the air vents or poor airflow to the internal components. However, outdated software, demanding applications, and overuse can also lead to an overheated laptop. So what's the best way to prevent a laptop from overheating? Invest in a cooling tray for the laptop.
This chill pad for a laptop is effective and so easy to use. Simply plug the USB connector into the laptop to activate cooling. The ergonomic tilt makes typing easy, while the soft neoprene material provides cushioned comfort on your lap. The open design allows fans to run quietly and stimulates constant airflow.
Four rubber stops on the face of the chill mat prevent the laptop from slipping and makes using your laptop an enjoyable experience.
Ready to turn up the productivity in your computer? Learn more about investing in a cool mat for laptop like the The 17" Dual Fan Chill Mat™ in the video below.
Tech Specs
| Depth | 11.8" |
|---|---|
| Width | 15" |
| Height | 1" |
| Length | 15" |
| Features | Ergonomic Design |
| Brand Name | Targus |
| Cooling Fan | Yes |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Product Line | Chill Mat |
| Product Name | 17" Dual Fan Chill Mat |
| Product Type | Cooling Stand |
Show all 27 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| Product Model | AWE55US |
| TAA Compliant | Yes |
| Host Interface | USB |
| Number of Fans | 2 |
| Device Supported | Notebook |
| Product Material | Plastic |
| Country of Origin | Taiwan |
| Weight (Approximate) | 1.99 lb |
| Additional Information | <ul><li>Protects lap or work surface from heat</li><li>Dual fans help disperse laptop heat for improved functionality; extends the life of the laptop</li></ul> |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | AWE55US |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Maximum Screen Size Supported | 17" |
Related Products
More in NB-DOC from TARGUS and similar brands
More from TARGUS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





