16IN BLK SINGLE FAN CHILL MAT
16IN BLK SINGLE FAN CHILL MAT
Key Features
- Supports laptops up to 16"
- Ventilated grill helps dissipate heat so your laptop remains cool during operation
- Low profile design
- Single fan circulates air to keep you and your laptop cool
- Rubber pads help prevent your laptop from slipping
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The 16" Single Fan Chill Mat™ provides a comfortable work surface to keep you and your laptop cool. The chill mat rests on your lap and disperses heat, using a single fan to provide ventilation which can be obstructed if the laptop is used on a pillow or comforter. Simply plug the USB connector into the laptop to activate cooling. The 16" Single Fan Chill Mat makes using your laptop an enjoyable experience.
Tech Specs
| Depth | 9.3" |
|---|---|
| Width | 13.3" |
| Height | 1" |
| Features | Anti-slip |
| Brand Name | Targus |
| Cooling Fan | Yes |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Product Line | Chill Mat |
| Product Name | 16" Single Fan Chill Mat |
| Product Type | Cooling Pad |
| Compatibility | Notebooks up to 16" |
Show all 23 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| Product Model | AWE69US |
| Host Interface | USB |
| Number of Fans | 1 |
| Device Supported | Notebook |
| Product Material | Plastic |
| Country of Origin | Taiwan |
| Weight (Approximate) | 14.24 oz |
| Manufacturer Part Number | AWE69US |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Maximum Screen Size Supported | 16" |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NB-DOC from TARGUS and similar brands
More from TARGUS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






