
KB FOLIO MAG IPAD PRO 12.9 + AIR 13
KB FOLIO MAG IPAD PRO 12.9 + AIR 13
Key Features
- Perfect to be used with tablet
- Stay productive and connected each in and out of the office with a keyboard/cover case for your device
- Folio style keyboard/cover case gives you ample storage with convenient organizing and quick retrieval
- Bluetooth Keyboard case feature for maximum productivity with added dependability
- Fits gadget up to 13" size
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Transform your iPad into a laptop for greater productivity. Our Bluetooth keyboard pairs to your iPad to offer the ease of use of an external keyboard with the added defense of a protective cover. The premium faux leather exterior protects your tablet, while a soft anti-slip interior protects your screen from scratches.
Tech Specs
| Depth | 11.2" |
|---|---|
| Style | Folio |
| Width | 9.1" |
| Height | 0.7" |
| Brand Name | Belkin |
| Durability | Anti-slip Interior |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Product Line | Connect |
| Product Name | Pro Keyboard Case with Magnetic Stand for iPad Air 13" and iPad Pro 12.9" |
| Product Type | Keyboard/Cover Case |
| Case Features | Automatic Wake-up/Sleep Function |
| Compatibility | <p>Apple:</p><ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>iPad Air 13" M2</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>iPad Pro (12.9") 3rd Gen</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>iPad Pro (12.9") 4th Gen</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>iPad Pro (12.9") 5th Gen</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>iPad Pro (12.9") 6th Gen</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Pencil</li></ul> |
Show all 20 specsShow fewer
| Application/Usage | Tablet |
|---|---|
| Exterior Material | Faux Leather |
| Brand Compatibility | Apple |
| Manufacturer Part Number | BBZ003tt-V1 |
| Tablet Model Compatibility | iPad Pro (3rd Generation) |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
| Maximum Screen Size Supported | 13" |
| Minimum Screen Size Supported | 12.9" |
Related Products
More in KEYB from BELKIN - VERTICAL and similar brands


KB FOLIO CRADLE IPAD 10.9 11 AIR + 11 PRO M2

KB FOLIO MAG IPAD PRO 13 M4

DESKTOP USB KEYBOARD
More from BELKIN - VERTICAL
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



