
ALWAYS ON 11 /13 W/ SHOULDER STRAP
ALWAYS ON 11 /13 W/ SHOULDER STRAP
Key Features
- Fits MacBook, Chromebook, and other laptops and devices up to 13"
- Ideal for the classroom as well as professional settings
- Comes with a shoulder strap and carrying handle
- Designed to slip easily inside a backpack
- Name tag to identify which device is theirs
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Keep your laptop protected from daily wear and tear with our Protective Laptop Sleeve with Shoulder Strap for 11-13" Devices. Ideal for classroom and professional use, these lightweight sleeves are designed to protect a MacBook, Chromebook, or other laptop when not in use. It's easy to transport with its convenient shoulder strap and carrying handle. The easy-to-clean black finish maintains a sleek look even after heavy use. Our Protective Sleeve fits most 11-13" laptops. Also available in a larger size that fits 14-15" devices.
Reduce Wear and TearOur Protective Laptop Sleeve with Shoulder Strap provides scratch and wear and tear protection for your MacBook, Chromebook, or other laptop while on the go and in the classroom, office, or home.
Lightweight and PortableOur lightweight laptop sleeve comes with a shoulder strap and carrying handle for easy portability. Its thin exterior makes it a cinch to store inside a backpack or briefcase.
Fits 11-13" LaptopsOur Protective Laptop Sleeve with Shoulder Strap is designed for use with 11-13" devices. Also available in a larger size that fits 14-15" devices.
Includes Name Tag
Our Protective Laptop Sleeve with Shoulder Strap features a name tag so you can easily identify which device is yours.
At a Glance- Fits MacBook, Chromebook, and other laptops and devices up to 13"
- Ideal for the classroom as well as professional settings
- Comes with a shoulder strap and carrying handle
- Designed to slip easily inside a backpack
- Name tag to identify which device is theirs
- Protective Laptop Sleeve with Shoulder Strap for 11-13" Devices
Specs:
- Interior: H: 13.2" (335mm) x W: 9.4" (240mm) x D: 0.90" (23mm)
- Exterior: H: 13.86" (352 mm) x 10.31"W (262mm) 1.25" (32mm)
Tech Specs
| Depth | 1.3" |
|---|---|
| Style | Sleeve |
| Width | 10.3" |
| Height | 13.9" |
| Brand Name | Belkin |
| Durability | Tear Resistant |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Product Name | Laptop Chromebook Sleeve 11-13 |
| Product Type | Carrying Case |
| Case Features | Padded Exterior |
| Compatibility | Apple - MacBook |
Show all 23 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| Adjustable Strap | Yes |
| Carrying Options | Shoulder Strap |
| Package Contents | <ul><li> Laptop Chromebook Sleeve 11-13</li><li> Regulatory documentation</li><li> Quick start guide</li></ul><p><br /></p> |
| Application/Usage | Chromebook |
| Country of Origin | China |
| Brand Compatibility | Apple |
| Manufacturer Part Number | EDA001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
| Maximum Screen Size Supported | 13" |
| Minimum Screen Size Supported | 11" |
Related Products
More in NB-CAS from BELKIN - VERTICAL and similar brands


PROTECTIVE SLEEVE 11 /13 W/ SHOULDER STRAP

PREMIUM SHOULDER STRAP COMPATIBLE W/ TOPLOAD LAPTOP CASES

15.6IN TOPLOADER T210 GREY-ROW
More from BELKIN - VERTICAL
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

