
WIRED KEYB LIGHTNING CONNECTOR
WIRED KEYB LIGHTNING CONNECTOR
Key Features
- Designed for classroom use
- Wired connection directly to iPad
- SBAC and PARCC testing compliant
- Full-size keys for easy navigation
- No batteries or charging required
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
WIRED DESIGN IDEAL FOR STANDARDIZED TESTING
Wireless keyboards are not always permitted during standardized testing, and battery-powered or rechargeable keyboards can run out of power at inopportune times. The Wired Keyboard connects to an individual iPad via a secure wired connection and requires no batteries or charging. Designed to align with the Common Core State Standards (CCSS) and compliance with assessments administered in grades 3-11.
WELL-SPACED KEYS FOR COMFORTABLE TYPING
Designed with students in mind, this durable, lightweight keyboard features full-sized, well-spaced keys for comfortable typing. Multimedia controls offer convenient one-touch access to a variety of features, including volume, mute, play/pause, fast-forward, rewind, and screen lock. Full-size arrow keys allow students to navigate easily through documents and websites.
Tech Specs
| Hot Keys | Multimedia |
|---|---|
| Brand Name | Belkin |
| Keys Layout | QWERTY |
| Localization | English (US) |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Product Name | Secure Wired Keyboard for iPad with Lightning Connector |
| Product Type | Keyboard |
| Compatibility | <b>Apple Devices:</b><br><ul><li>iPad 1</li><li>iPad 2</li><li>iPad Mini</li><li>iPad Air</li><li>The new iPad</li><li>iPad with Retina Display</li></ul> |
| Device Supported | Tablet |
| Package Contents | <ul><li>Secure Wired Keyboard for iPad with Lightning Connector</li><li>1 x Lightning Cable (1.5 ft)</li></ul> |
| Country of Origin | China |
| Platform Supported | iOS |
Show all 24 specsShow fewer
| Weight (Approximate) | 14.10 oz |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Depth | 6.40" |
| Keyboard/Keypad Width | 12.20" |
| Keyboard/Keypad Height | 0.90" |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Keyboard/Keypad Features | Slim |
| Manufacturer Part Number | B2B124 |
| Certifications & Standards | <ul><li>Apple MFI</li><li>FCC Class B</li><li>CE</li></ul> |
| Keyboard/Keypad Cable Length | 1.48 ft |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
| Keyboard/Keypad Host Interface | Lightning |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
Related Products
More in TABPEN from BELKIN - VERTICAL and similar brands
More from BELKIN - VERTICAL
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




