
WIRED KEYBOARD W/ STAND FOR LIGHTNING CONNECTOR GENERIC BOX
WIRED KEYBOARD W/ STAND FOR LIGHTNING CONNECTOR GENERIC BOX
Key Features
- Designed for classroom use
- Securely connects directly to iPad
- SBAC and PARCC testing compliant
- Full-size keys for easy navigation
- Stand holds iPad securely in place
- No batteries or charging required
- Stackable design for storage
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
WIRED DESIGN IDEAL FOR STANDARDIZED TESTING
This Belkin Wired Tablet Keyboard with Stand connects directly and securely to a single iPad tablet, and it does not require batteries or recharging. The integrated stand is designed to fit even the largest cases and is shaped for stacking multiple keyboards. Cable management ensures that your cables are safely and neatly tucked away, making it the perfect solution for classroom testing. The durable design features pry-resistant/full-size keys made specifically for students.Designed to align with the Common Core State Standards (CCSS) and compliance with assessments administered in grades 3-11
KEY FEATURES:
1. Lightning connector provides wired connection to iPad, no batteries or charging required
2. Multimedia and function keys for simple navigation
3. Full-sized keys for comfortable typing
4. Integrated stand holds tablet securely, with or without case
5. Keyboards stack for easy storage
WELL-SPACED KEYS FOR COMFORTABLE TYPING
Designed with students in mind, this durable, lightweight keyboard features full-sized, well-spaced keys for comfortable typing. Multimedia controls offer convenient one-touch access to a variety of features, including volume, play/pause, fast-forward, rewind, and screen lock. Full-size arrow keys allow students to navigate easily through documents and websites.
STAND HOLDS TABLET SECURELY IN PLACE
An integrated stand holds the iPad in portrait or landscape mode and works with virtually any case. A cable management compartment on the back of the keyboard ensures that cables stay safely and neatly tucked away. The keyboards stack together for easy storage and distribution.
Tech Specs
| Hot Keys | Multimedia |
|---|---|
| Brand Name | Belkin |
| Keys Layout | QWERTY |
| Localization | English (US) |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Product Name | Wired Tablet Keyboard With Stand for iPad with Lightning Connector |
| Product Type | Keyboard |
| Device Supported | Tablet |
| Package Contents | <ul><li>Wired Tablet Keyboard</li><li>Stand</li><li>1 x Lightning Cable (1.5 ft)</li></ul> |
| Country of Origin | China |
| Platform Supported | iOS |
| Weight (Approximate) | 1.45 lb |
Show all 21 specsShow fewer
| Keyboard/Keypad Depth | 10" |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Width | 12.20" |
| Keyboard/Keypad Height | 2.44" |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | B2B130 |
| Keyboard/Keypad Cable Length | 1.50 ft |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
| Keyboard/Keypad Host Interface | Lightning |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
Related Products
More in TABPEN from BELKIN - VERTICAL and similar brands
More from BELKIN - VERTICAL
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




