
20W USB-C WALL CHARGER NEW CUBE DESIGN
20W USB-C WALL CHARGER NEW CUBE DESIGN
Key Features
- Power up your portable devices with the constant voltage supply
- 20 W maximum output power for optimal performance with maximum feasibility
- iPhone device supported for your convenience and better usability
- USB Type-C interface provides a quick, worry-free charging experience with maximum dependability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
One port, 20W of power.
Our USB-C wall charger is engineered with a straightforward single port design to bring 20W of optimized power to your device. It's great for iPhone, Galaxy, iPad and other tablets.
USB-C fast charging.
Get up to speed. Our fast wall charger will quickly and safely power an iPhone 15 Pro from 0-50% in 25 minutes or Samsung Galaxy S23 in 30 minutes.
Perfect for travel.
Bring fast charging wherever you go. The compact cube design fits in a bag or pocket and allows easy transport for home, school, office, or travelling.
Easy storage with foldable prongs.
Foldable prongs on this USB-C power adapter make it easy to pack and carry. Your wall charger won't get caught on clothes or become damaged as you bring fast charging with you on your journeys.
Tech Specs
| Features | Compact |
|---|---|
| Brand Name | Belkin |
| USB Type-C | Yes |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Product Line | BoostCharge |
| Product Name | BoostCharge Cubic USB-C Wall Charger 20W |
| Product Type | AC Adapter |
| Compatibility | <p><b>Apple Products:</b></p><ul><li> iPad Pro (11") 3rd Gen</li><li> MagSafe Charger</li><li> iPad 9th gen</li><li> iPad Pro (12.9") 5th Gen</li><li> MacBook Air 13" M1 (2020)</li><li> iPad mini 6th Gen</li><li> iPad Air 4</li><li> iPhone 15</li><li> iPhone 15 Pro</li><li> iPhone 15 Plus</li><li> iPhone 15 Pro Max</li><li> iPhone 14</li><li> iPhone 14 Pro</li><li> iPhone 14 Plus</li><li> iPhone 14 Pro Max</li><li> iPhone 12</li><li> iPhone 12 mini</li><li> iPhone 12 Pro</li><li> iPhone 12 Pro Max</li><li> iPhone 13</li><li> iPhone 13 mini</li><li> iPhone 13 Pro</li><li> iPhone 13 Pro Max</li></ul><p><b>Samsung Smartphones:</b></p><ul><li> Galaxy S21 5G</li><li> Galaxy S21+ 5G</li><li> Galaxy S21 Ultra 5G</li><li> Galaxy S22 5G</li><li> Galaxy S22+ 5G</li><li> Galaxy S22 Ultra 5G</li><li> Galaxy S23</li><li> Galaxy S23 Plus</li><li> Galaxy S23 Ultra</li><li> Galaxy Z Flip 3</li><li> Galaxy Note20</li><li> Galaxy Note20 Ultra</li></ul><p><b>Google Smartphones:</b></p><ul><li> Pixel 5</li><li> Pixel 6</li></ul> |
| Fast Charging | Yes |
| Device Supported | iPhone |
| Universal Adapter | Yes |
| USB Power Delivery | 1 x Type-C 20W |
Show all 16 specsShow fewer
| Brand Compatibility | Apple |
|---|---|
| Maximum Output Power | 20 W |
| Manufacturer Part Number | WCA009dqWH |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
Related Products
More in PWROPT from BELKIN - VERTICAL and similar brands
More from BELKIN - VERTICAL
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





