
KB FOLIO CRADLE IPAD 10.9 11 AIR + 11 PRO M2
KB FOLIO CRADLE IPAD 10.9 11 AIR + 11 PRO M2
Key Features
- Compatible with tablet
- The keyboard/cover case forms a sealed barrier to guard your device from dirt, food,liquid spills, moisture, and other contaminants that may harm or destroy it
- Folio style keyboard/cover case offers a smooth, more angular aesthetic with simplified pockets and compartments
- Bluetooth Keyboard case feature for better reliance and usability
- Fits most of the gadgets with up to a 11" display
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Transform your iPad into a laptop for greater productivity. Our Bluetooth keyboard pairs to your iPad to offer the ease of use of an external keyboard with the added defense of a protective cover. The premium faux leather exterior protects your tablet, while a soft anti-slip interior protects your screen from scratches.
Tech Specs
| Depth | 10" |
|---|---|
| Style | Folio |
| Width | 7.5" |
| Height | 0.7" |
| Brand Name | Belkin |
| Durability | Anti-slip Interior |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Product Line | Connect |
| Product Name | Everyday Keyboard Case with Cradle for iPad Air 10.9" and iPad Pro 11" |
| Product Type | Keyboard/Cover Case |
| Case Features | Bluetooth Keyboard |
| Compatibility | <p><strong>Apple:</strong></p><ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>iPad Air 4</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>iPad Air 5</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>iPad Air 11" M2</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>iPad Pro (11") 1st Gen</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>iPad Pro (11") 2nd Gen</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>iPad Pro (11") 3rd Gen</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>iPad Pro (11") 4th Gen</li></ul> |
Show all 20 specsShow fewer
| Application/Usage | Tablet |
|---|---|
| Exterior Material | Faux Leather |
| Brand Compatibility | Apple |
| Manufacturer Part Number | BBZ001tt-V1 |
| Tablet Model Compatibility | iPad Pro 11 (2022) |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
| Maximum Screen Size Supported | 11" |
| Minimum Screen Size Supported | 10.9" |
Related Products
More in KEYB from BELKIN - VERTICAL and similar brands


KB FOLIO MAG IPAD PRO 12.9 + AIR 13

KB FOLIO MAG IPAD PRO 13 M4

DESKTOP USB KEYBOARD
More from BELKIN - VERTICAL
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



