
KB FOLIO CRADLE IPAD 10.9 11 AIR + 11 PRO M2
KB FOLIO CRADLE IPAD 10.9 11 AIR + 11 PRO M2
Key Features
- Designed for tablet
- Stay productive and connected each in and out of the office with a keyboard/cover case for your device
- Bluetooth Keyboard case feature for maximum productivity with added dependability
- It holds gadget up to 11" in size
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Transform your iPad into a laptop for greater productivity. Our Bluetooth keyboard pairs to your iPad to offer the ease of use of an external keyboard with the added defense of a protective cover. The premium faux leather exterior protects your tablet, while a soft anti-slip interior protects your screen from scratches.
Tech Specs
| Depth | 9.9" |
|---|---|
| Width | 7.6" |
| Height | 0.7" |
| Brand Name | Belkin |
| Durability | Scratch Resistant |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Product Line | Connect |
| Product Name | Pro Keyboard Case with Magnetic Stand for iPad Air 10.9" and iPad Pro 11" |
| Product Type | Keyboard/Cover Case |
| Case Features | Bluetooth Keyboard |
| Compatibility | <p>Apple - iPad Pro 11" (M4), iPad Air 10.9" , iPad Air (4th Generation), iPad Air (5th Generation), iPad Air 11 (2024), iPad Pro (3rd Generation), iPad Pro (4th Generation), Pencil</p> |
| Application/Usage | Tablet |
Show all 20 specsShow fewer
| Exterior Material | Faux Leather |
|---|---|
| Brand Compatibility | Apple |
| Weight (Approximate) | 1.46 lb |
| Manufacturer Part Number | BBZ002tt-V1 |
| Tablet Model Compatibility | iPad Air |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
| Maximum Screen Size Supported | 11" |
| Minimum Screen Size Supported | 10.9" |
Related Products
More in KEYB from BELKIN - VERTICAL and similar brands


KB FOLIO MAG IPAD PRO 12.9 + AIR 13

KB FOLIO MAG IPAD PRO 13 M4

DESKTOP USB KEYBOARD
More from BELKIN - VERTICAL
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



