IRISCAN PRO 5 USB 23PPM ADF 20 DUPLEX AC SCAN JPG PDF OCR WIN
IRISCAN PRO 5 USB 23PPM ADF 20 DUPLEX AC SCAN JPG PDF OCR WIN
Key Features
- Automate scans to cloud Services (MS SharePoint®, Therefore™, Dropbox, Box, One drive®, Google Drive™ and FTP), update up to 40 Business cards/minute to MS Outlook, Microsoft CRM and Salesforce.com, scan receipts to PDF, MS Word, MS Excel, Tiff, JPG, BMP and many more output format, scan ID Cards, Credit cards, embossed plastic cards in jpg or BMP in your FTP Server
- Smart task Button manager: simply press a button to convert files in any format or even to audio format !
- Scan up to 118" long (3m) documents such as receipts or technical plans thanks to "the long page mode"
- Ultrasonic sensor: paper jams or double grabbing of your documents: those will never be torn again!
- AC powered and USB 3.0 compatible
- Convert your documents to audio .wav files and listen to them during travel.
- Extended software suite included: Readiris Corporate: Scan your documents to Word, Excel®, PDF, or .wav files to listen to!
- Cardiris Corporate: Recognize your business cards - Manage your contacts
- IRIScompressor Pro: Create up to 20 times smaller PDF' from any image or PDF files
- Button manager: Configure up to 9 different automated workflows
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The IRIScan™ Pro 5 is a multi-functional duplex color scanner with ultrasonic feature. Thanks to its amazing value-for-money software suite, it offers small businesses and independent workers a powerful tool to improve their productivity, allowing them to save precious time in their administrations tasks:
Scan any type of document - Contracts, invoices, receipts, bills, business cards and even plastic cards like Identity cards, insurance cards, credit cards... can be scanned in a single click at a very high speed (23ppm).
Convert any paper document, PDF or image into digital files that can be edited, indexed and shared - Thanks to the included Readiris™ Corporate OCR software, scanned documents can be converted, edited, hyper-compressed (thanks to iHQC™), and sent directly to the Cloud (SharePoint®, Google Drive™, Evernote®, Box, Skydrive™, Dropbox). Paperless is the word!
Scan, recognize and manage their business cards - Thanks to Cardiris™ Corporate, users get rid of their cumbersome paper business cards and keep their electronic contacts up-to-date in their favorite Contact Manager (Outlook®, Act!®, etc.) or in the Cloud (Google™ Contacts, Salesforce™, etc.). 10 business cards stack at once with up to 40 business cards per minute
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 4.1" |
| Width | 11.7" |
| Height | 2.9" |
| Brand Name | I.R.I.S. |
| Media Size | Letter - 8.50" x 11" |
| Media Type | Insurance Card |
| Scan Color | Color |
| Color Depth | 24-bit |
| Energy Star | Yes |
| ADF Capacity | 20 Sheets |
| Color Family | Black |
Show all 34 specsShow fewer
| Large Format | No |
|---|---|
| Manufacturer | I.R.I.S. Inc |
| Product Line | IRIScan Pro |
| Product Name | IRISCan Pro 5 |
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| Product Color | Black |
| Product Model | 459 |
| Product Family | IRIScan Pro |
| Scanning Modes | Duplex |
| Duplex Scanning | Yes |
| Package Contents | <ul> <li>IRIScan Pro 5 Scanner</li> <li>IRISmart Invoice (Only with the IRIScan Pro 5 Invoice)</li> <li>Power Supply + international plug adaptors USB 2.0 Cable</li> <li>USB cable</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 |
| Weight (Approximate) | 2.20 lb |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 459035 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Manufacturer Website Address | http://www.irislink.com |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 46 |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 23 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 34 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 17 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in O-SCAN from IRIS and similar brands
More from IRIS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



