IRISCAN ANYWHERE 6 WIFI SIMPLEX HANDHELD SCANNERS STANDALONE WIFI
IRISCAN ANYWHERE 6 WIFI SIMPLEX HANDHELD SCANNERS STANDALONE WIFI
Key Features
- Experience the convenience and mobility of handheld scanner for scanning on the go
- The color scanner enables scanning the document or photo in its original color
- Has a color depth of 24-bit
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Fastest and lightest mobile single sheet fed document scanner in its class
Thanks to its small size and weight (383 g),IRIScan Anywhere 6 Wifi is your travel partner. You can easily take it with you whenever you go. To school, to work, or on a trip, it doesn't matter where, as long as you have a computer within reach. That is the main advantage of this portable USB WIFI battery scanner. It is the ideal partner if you need to scan documents for professional purposes, on a business trip. A nomadic scanner that fits easily into your suitcase or briefcase!
Versatile scanning capabilities, including scanning to Word, PDF, and Excel formats
IRIScan Anywhere 6 Wifi comes with a full-featured OCR software (Readiris) that allows you to convert text areas of scanned documents into editabte Word, Excel or PDF files. Your files are converted and ready to be edited and archived.
Use anytime anywhere !
IRIScan Anywhere 6 Wifi is an extremely compact and lightweight scanner, which can be easily slipped into a bag and can be taken anywhere. Powered by a powerful lithium-ion battery rechargeable via USB ! Scan to the cloud scan files directly to online storage accounts with the included software Included Twain driver compatible with virtually any imaging software.
Revolutionary wireless mobile battery scanner The IRIScan Anywhere 6 Wifi is a portable wireless battery scanner, offering high-resolution color scanning for documents of various types, from contracts to business cards.
It's lightweight, autonomous, and ideal for professionals on the move. This scanner easily connects wirelessly to smartphones and tablets, making it versatile for various environments.
The free "IRIScan PDF scanner" app ensures easy storage and sharing of scanned images. It caters to business and medical professionals, as well as those dealing with ID cards, business cards, and more. The scanner features powerful HQ OCR technology for converting scanned images into searchable PDFs and editable formats, supporting 138 languages.
In essence, it's a revolutionary companion that enhances productivity and employee satisfaction, enabling efficient document management anywhere.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 1.8" |
| Height | 11.5" |
| Brand Name | I.R.I.S. |
| Media Size | Letter - 8.50" x 11" |
| Media Type | Invoice |
| Scan Color | Color |
| Color Depth | 24-bit |
| Manufacturer | I.R.I.S. Inc |
| Product Line | IRIScan |
| Product Name | IRIScan Anywhere 6 Wifi Handheld Scanner |
| Product Type | Handheld Scanner |
Show all 21 specsShow fewer
| Product Model | Anywhere 6 Wifi |
|---|---|
| Product Family | IRIScan |
| Scanning Modes | Simplex |
| Duplex Scanning | No |
| Weight (Approximate) | 1.06 lb |
| Manufacturer Part Number | 461855 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Operating System Supported | Apple iOS |
| Manufacturer Website Address | http://www.irislink.com |
Related Products
More in O-SCAN from IRIS and similar brands
More from IRIS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



