
IRISCAN EXECUTIVE 4 USB 8PPM DUPLEX SCAN TO JPG PDF OCR BUSCARD
IRISCAN EXECUTIVE 4 USB 8PPM DUPLEX SCAN TO JPG PDF OCR BUSCARD
Key Features
- Fastest 8 PPM duplex sheetfed mobile scanner on the market
- Unique button manager enabling easy document management
- Export business card to MS CRM and Salesforce.com
- Ideal portable scanner for SMB professionals on the go
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
From receipts, invoices, business cards, letters, photos or important documents, IRIScan™ Executive 4 scans all your documents on both sides in a snap (up to 8 pages per minute). Thanks to its duplex and high resolution (600 dpi) image sensor doubled with an advanced document format detection, IRIScan™ Executive 4 always produces high quality scans in color or black and white.
- Fastest duplex sheetfed mobile scanner on the market - Up to 8 pages per minute
- High-precision scanning resolutions (300/600 dpi)
- Duplex Scanning (both sides) in color or black & white
- Scan receipts, business cards, photos, A4/letter size documents, to name a few.
- Automatic document size detection and cropping.
- Powered by the provided USB cable, no wall outlet required.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 2.6" |
| Width | 11.5" |
| Height | 1.6" |
| Brand Name | I.R.I.S. |
| Media Size | Plastic Card - 3.40" x 3.40" |
| Media Type | Invoice |
| Scan Color | Color |
| Color Depth | 24-bit |
| Large Format | No |
| Manufacturer | I.R.I.S. Inc |
| Product Line | IRIScan |
Show all 26 specsShow fewer
| Product Name | IRISCan Executive 4 |
|---|---|
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| Product Model | Executive 4 |
| Product Family | IRIScan |
| Scanning Modes | Duplex |
| Duplex Scanning | Yes |
| Grayscale Depth | 8-bit |
| Package Contents | <ul> <li>IRISCan Executive 4</li> <li>USB Cable</li> <li>Calibration Sheet</li> <li>Software Suite Licenses (Windows only)</li> <li>User Guides</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 7.05 oz |
| Manufacturer Part Number | 458738 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Manufacturer Website Address | http://www.irislink.com |
| Maximum Mono Scan Speed (sec) | 3 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in H-SCAN from IRIS and similar brands
More from IRIS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


