IRISCAN DESK 7 PRO IRISCAN DESK 7 PRO BOOK SCANNER
IRISCAN DESK 7 PRO IRISCAN DESK 7 PRO BOOK SCANNER
Key Features
- Crystal-Clear Scans, Any Time, Anywhere
- The IRIScan Desk 7 Pro's advanced
- anti-reflective lighting
- ensures sharp, clear scans of documents and books, even in low-light conditions. This portable document camera and book scanner delivers superior image quality, thanks to its innovative technology.
- The IRIScan Desk 7 Pro is a compact
- document camera
- and
- book scanner
- designed to maximize your workspace. Its short-arm camera and space-saving design fit seamlessly on your desk. With
- auto page-turning
- rapid scan speeds
- , you can quickly digitize books, documents, and other materials.
- High-Resolution Scanning
- : the
- 18MP sensor
- captures every detail, ensuring crystal-clear scans of books, documents, images and even objets.
- Ease of Use
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The brand new IRIScan Desk 7 Pro: captures documents and books with high clarity, thanks to its super-high resolution and high frame rate. Its flexible short-arm design allows easy scanning from any angle. With full lighting coverage and Curved Flattening technologies, it ensures perfectly lit, distortion-free images.
Anti-Reflective Light Source
By minimizing direct reflections from glossy paper, the implementation of asymmetric lighting creates a more comfortable scanning experience for users in low-light environments
Discover the new IRIScan Desk 7 Pro in motion !
Auto-Scan & Space-Saving Design
The IRIScan Desk 7 Pro features a short-arm camera and a space-saving design that minimizes its footprint on your desk. With auto page-turning detection, fast scan speeds, and image optimization features, it's easier than ever to scan documents, making it perfect for home or small office use.
Seamless Video Demos with UVC Compatibility
The IRIScan Desk 7 series boasts Full HD video quality, capable of reaching 30 frames per second, making it an excellent choice for video product demonstrations. Additionally, it features a UVC Camera complaint, which allows seamless integration with third-party software that can recognize the UVC camera source, including Zoom,Microsoft Teams, and Google Meet.
Digitize All Types of Documents with Ease, Especially Thick Books
The IRIScan Desk 7 series is capable of scanning various types of documents and books. With its innovative "Book Curve Flattening" technology, it can effortlessly scan both flat single pages and bound materials without the need for unbinding
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 14.6" |
| Width | 3.9" |
| Height | 4.6" |
| Brand Name | I.R.I.S. |
| Media Size | A3 - 16.54" x 11.69" |
| Media Type | Glossy Paper |
| Scan Color | Grayscale |
| Color Depth | 24-bit |
| Form Factor | Desktop |
| Light Source | White LED |
| Manufacturer | I.R.I.S. Inc |
Show all 28 specsShow fewer
| Product Line | IRIScan |
|---|---|
| Product Name | IRIScan Desk 7 Pro Overhead Scanner |
| Product Type | Overhead Scanner |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Product Model | Desk 7 Pro |
| Product Family | IRIScan |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>IRIScan Desk 7 Pro Overhead Scanner</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>USB Cable</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>USB C to A Adapter</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Scan Pad</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Getting Started Guide</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>External USB Capture Hand Button</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>External USB Capture Foot Pedal</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>A/C Power Adapter</li></ul> |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Weight (Approximate) | 1.46 lb |
| Manufacturer Part Number | 464415 |
| Optical Resolution (dpi) | 4912 x 3680 |
| Maximum Power Consumption | 10 W |
| Operating System Supported | macOS 13 |
| Manufacturer Website Address | http://www.irislink.com |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 41°F (5°C) |
Related Products
More in O-SCAN from IRIS and similar brands
More from IRIS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



