IRISCAN EXPRESS 4 USB 8PPM SIMPLEX SCAN JPG PDF OCR BUSCARD
IRISCAN EXPRESS 4 USB 8PPM SIMPLEX SCAN JPG PDF OCR BUSCARD
Key Features
- Compact, lightweight and USB powered
- Scan to PDF, Word, image, etc. in one click
- Faster than ever (up to 8 pages per minutes)
- Clear & sharp scans (up to 1200 dpi)
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Don't waste your time with scanning software anymore - simply push the button to launch your scanning! IRIScan Express 4 features a smart customizable button to automate frequent scanning jobs. Simply configure the button using the provided software and your documents will be processed the way you want at the push of a button - literally!.
Automatic document size detection, cropping & rotation
Create multi-page PDF files
- Automatic document naming
- Scan to PDF, Multi-page PDF, JPEG, PNG, TIFF, Multi-page TIFF, etc.
- Scan to Dropbox, Evernote, OneDrive, Google Drive, SharePoint, etc.
- Scan to editable Word, Excel, searchable PDF, etc.
- Configure up to 9 different processes
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 2" |
| Width | 11.1" |
| Height | 1.3" |
| Brand Name | I.R.I.S. |
| Media Size | Letter - 8.50" x 10.98" |
| Media Type | Business Card |
| Scan Color | Color |
| Manufacturer | I.R.I.S. Inc |
| Product Line | IRIScan |
| Product Name | IRISCan Express 4 |
| Product Type | Sheetfed Scanner |
Show all 25 specsShow fewer
| Product Model | Express 4 |
|---|---|
| Product Family | IRIScan |
| Scanning Modes | Simplex |
| Duplex Scanning | No |
| Package Contents | <ul> <li>IRISCan Express 4</li> <li>USB Cable</li> <li>Calibration Sheet</li> <li>Standard Pouch</li> <li>OCR software for PC and Mac® on CD-ROM</li> <li>Quick User Guide on CD -ROM</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Platform Supported | Mac |
| Weight (Approximate) | 13.44 oz |
| Manufacturer Part Number | 458511 |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Manufacturer Website Address | http://www.irislink.com |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 8 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 8 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in H-SCAN from IRIS and similar brands
More from IRIS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



