
FONE540 CONFERENCE SPEAKERPHONE
FONE540 CONFERENCE SPEAKERPHONE
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The AVer FONE540 Speakerphone is easy to plug in, install, and use with or without an AVer camera. It provides premium audio and professional acoustics for any size meeting space. Take your audio or video conference experience to the next level with the latest technology including advanced noise suppression, double-talk detection, and three way calling.
Clear communication
The FONE540 offers premium audio with the latest technology that filters out disrupting background noises and eliminates frustrating dead spots caused by simultaneous talking. With AVer's newest technology, double-talk detection, you'll never have to worry about repeating yourself in an audio or video conference.
Flexible connectivity in any room
Users can expand the FONE540 by daisy-chaining additional microphones or up to two extra speakerphones to fit any meeting room type or conference table configuration. The FONE540 can adapt to any meeting room including personal workspaces, huddle rooms, and medium-to-large conference rooms.
Advanced noise suppression
No need to worry about additional distractions like dogs barking or construction sounds. The FONE540 speakerphone silences background noises like keyboard typing during a conference call and guarantees unmatched audio clarity.
Three-way calling
When a remote third party wants to join the meeting, they can simply call a mobile phone plugged into the FONE540 speakerphone by a 3.5 mm line-in jack. It's a simple yet effective way to enjoy a meeting with superior audio quality.
Smart indicator lights clearly display the speaker status
With Smart LED indicators, everyone in the meeting room will know if the FONE540 is on or off, muted, or idle. The lights clearly display the speakerphone's status so you never have to wonder if you've hung up the call or not.
Zoom certified
Zoom users can upgrade from built-in laptop speakers or outdated speakerphones by integrating the FONE540's professional-grade audio performance into their remote collaboration setups. The FONE540 gives users enterprise-grade audio to run more efficient and productive meetings with crystal-clear interactive communication.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 7.14" |
| Width | 8.66" |
| Height | 1.94" |
| Controls | Volume Down |
| Features | Echo Cancellation |
| Brand Name | AVer |
| Microphone | Yes |
| Cable Length | 16 ft |
| Manufacturer | AVer Information Inc |
| Power Source | AC Adapter |
| Product Name | FONE540 Speakerphone |
Show all 36 specsShow fewer
| Product Type | Speakerphone |
|---|---|
| USB Standard | USB 2.0 |
| Compatibility | <ul><li>PC</li><li>Mobile Phone</li></ul> |
| Polar Pattern | Omni-directional |
| Product Model | FONE540 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Application/Usage | Huddle Room |
| Microphone Coverage | 360° |
| Plug & Play Support | Yes |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Weight (Approximate) | 1.87 lb |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Manufacturer Part Number | COMFON540 |
| Maximum Storage Humidity | 80% |
| Minimum Storage Humidity | 20% |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Operating System Supported | Windows 7 |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Manufacturer Website Address | http://www.averusa.com |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Unified Communications Platform | TrueConf |
Related Products
More in AC-UNT from AVER INFORMATION and similar brands
More from AVER INFORMATION
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






