
USB MICROPHONE WITH MUTE W/ 3.5MM STEREO HEADPHONE OUTPUT
USB MICROPHONE WITH MUTE W/ 3.5MM STEREO HEADPHONE OUTPUT
Key Features
- 360 degree audio pick-up for clear and crisp broadcast quality sound for podcasting, video conferencing, game streaming, YouTube productions and more.
- 3.5mm stereo headphone output
- USB Plug-n- Play, no need to install drivers or software
- Mute / unmute the microphone with the touch of a button
- Compatible with Windows and Mac OS
- 1 Year warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Aluratek's USB Microphone with Mute Button provides you with clear and professional sound with 360 degree audio pick-up for podcasting, video conferencing, game streaming, YouTube productions and more. The microphone features a built-in mute button on top so you can easily mute and unmute the mic as needed. Setting up the mic is extremely easy. Simply connect the microphone to a USB port on your PC or Mac computer to start recording live audio. Compatible with Windows and Mac OS.
Broadcast Quality Sound
Features 360 degree audio pick-up for clear and crisp broadcast quality sound. Great for podcasting, video conferencing, game streaming, YouTube productions and more.
Easy Mute Button
Simply press the button on top of the unit to mute (red light) and unmute (blue light) the microphone.
USB Plug-n-Play
No need to install drivers or software. Get up and running quickly by simply connecting the microphone to a USB port on your PC or Mac computer to start recording live audio. Compatible with Windows, Mac OS, iOS, Android and Chrome.
Tech Specs
| Depth | 0.6" |
|---|---|
| Width | 2.8" |
| Height | 2.8" |
| Brand Name | Aluratek |
| Sound Mode | Stereo |
| Manufacturer | Aluratek, Inc |
| Product Name | USB Microphone with Mute Button |
| Product Type | Microphone |
| Polar Pattern | Omni-directional |
| Product Model | AUM01F |
| Host Interface | USB 2.0 |
| Package Contents | <ul><li> USB Microphone with Mute Button</li><li> Insert Card</li></ul> |
Show all 21 specsShow fewer
| Application/Usage | Gaming |
|---|---|
| Platform Supported | Windows |
| Microphone Controls | Mute |
| Microphone Sensitivity | -45 dB |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | AUM01F |
| Maximum Frequency Response | 16 kHz |
| Minimum Frequency Response | 100 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.aluratek.com |
Related Products
More in AC-UNT from ALURATEK INC and similar brands
More from ALURATEK INC
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






