
8MP 60FPS 20X DIGITAL ZOOM MECHANICAL HDMI USB DOC CAM
8MP 60FPS 20X DIGITAL ZOOM MECHANICAL HDMI USB DOC CAM
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Compact. Versatile. Ready to go!
The AVer M11-8M is the sleek and affordable document camera designed to meet the needs of changing learning environments. With HDMI and plug and play USB power and connectivity, the M11-8M is ready to share in the classroom or through many popular video conferencing platforms for distance learning.
Distance learning ready
The M11-8M is UVC/UAC compliant with plug and play USB connectivity and features a built-in mic. It supports integration with all popular video conferencing applications such as Zoom, Google Hangouts and Microsoft Teams so you're ready to tackle distance learning.
Smart connectivity & power
Powered by USB, with an additional HDMI connection it's quick and easy to power on, connect to PC or your external display! The M11-8M can connect to PCs, Chromebooks and Macs to suit your mixed computing needs.
Compact design
The M11-8M has a sleek vertical design with a mechanical arm that collapses to less than 12 inches by 5 inches to maximize space in the classroom or on your desk at home. The smart swivel head provides 180 degree image rotation so you can capture objects from many angles with the document camera in place.
Software is as simple as one touch
With our updated AVerTouch software for Windows and Mac, it's never been quicker and easier to go from set-up to show time. Build and edit new creative content with powerful multitasking and editing tools and save to the Cloud with a simple click. The M11-8M also works with our trusted Sphere Lite software on Chrome.
Strong clarity and versatility
The 8MP camera outputs video with 1080p at 60 fps to give you all you need to share content in the classroom or online. The built-in annotation capability with a mouse via HDMI opens creativity and important information highlights in your lessons!
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 11.9" |
| Width | 4.6" |
| Height | 14.2" |
| Brand Name | AVer |
| Digital Zoom | 20x |
| Manufacturer | AVer Information Inc |
| Product Line | AVerVision |
| Product Name | USB/HDMI Document Camera |
| Product Type | Document Camera |
| Input Voltage | 5 V |
Show all 26 specsShow fewer
| Product Model | M11-8M |
|---|---|
| Product Family | AVerVision |
| Maximum Aperture | f/2.0 |
| Package Contents | <ul><li>USB/HDMI Document Camera</li><li>USB Cable (Mini type)</li><li>QR Code Card</li></ul> |
| Image Sensor Size | 0.33" |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Platform Supported | Mac |
| Weight (Approximate) | 1.83 lb |
| Memory Card Supported | microSD |
| Manufacturer Part Number | VISIM118M |
| Maximum Image Resolution | 3168 x 2376 |
| Effective Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Manufacturer Website Address | http://www.averusa.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DOCCAM from AVER INFORMATION and similar brands
More from AVER INFORMATION
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



