CAM520 PRO3 CONFERENCE CAMERA
CAM520 PRO3 CONFERENCE CAMERA
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The AVer CAM520 Pro3 is a versatile Full HD PTZ video conference camera with a 36X total zoom, upgraded AVer SmartFrame, Preset Framing, Smart Composition, and a Sony WDR Sensor. It also provides three output options, including HDMI, for versatile streaming. What sets the CAM520 Pro3 apart is Smart Composition, an embedded AI feature that instantly captures meeting participants' images to enhance video conferencing for meeting equity in medium to large meeting rooms.
Catch Every Detail and Master Your Presentations with a 36X Total Zoom Lens
Optimize your Meetings with the CAM520 Pro3 Full HD PTZ Lens. Its 80.5° diagonal field of view allows for wide shots, while flexible pan and tilt controls let you focus on presenters, attendees, whiteboard content, or physical objects. Achieve precision with a 12X optical lens and a 36X* total zoom up to 70 feet without distortion (12x optical + 6x digital). Additionally, the CAM520 Pro3 features 24X lossless zoom for exceptional clarity in remote meeting s, making it the ultimate conferencing camera for medium to large rooms.
Accurately Capture Attendees in Flexible Layouts with AVer Smart Composition
The CAM520 Pro3 sets a new standard in the video conferencing industry by incorporating Smart Composition*, a feature typically found only in high-end devices. Smart Composition uses an AI algorithm to automatically crop each participant's face or body in a perfect frame. This user-friendly click-to-play feature requires no software setup. Seamlessly switch between headshots and half-body views, effortlessly transitioning from individual to group visuals. With the CAM520 Pro3, you'll enjoy high-definition participant views, streamlining meeting setups for maximum collaboration and meeting equity.
Conduct More Efficient Meetings with AVer's Upgraded SmartFrames
AVer's CAM520 Pro3 enhances your meeting efficiency through its advanced SmartFrame technology. This AI feature automatically centers on participants, even from a remarkable distance of up to 22 feet away, ensuring clarity even when masks are worn. Additionally, the CAM520 Pro3 offers a Preset Framing mode that intelligently tracks presenters within predefined zones. By configuring multiple preset viewing areas, the camera smoothly adjusts as the presenter moves, eliminating the need for manual control.
xpand Display Options with Multiple Video Outputs
With the CAM520 Pro3, you can effortlessly deliver simultaneous 1080p/60fps presentations through HDMI and USB 3.1 streaming or RTSP/RTMP H.264 broadcasting. Don't be restricted by only one type of video output, utilize the HDMI, USB, and streaming capabilities for your production needs.
Achieve Imaging Excellence in Any Meeting Environment
The CAM520 ensures lifelike meetings even in challenging high-contrast backlight environments, like sun-drenched meeting rooms. Leveraging its Sony sensor and advanced image-tuning algorithm, it automatically enhances highlights, shadows, and white balance. Plus, with AVer's Virtual Streaming technology, you can use the CAM520 Pro3 as a video source for virtual meetings via a single Ethernet connection. Additionally, a PoE+ port simplifies setup and cuts down on installation costs. Get ready to enjoy enterprise-grade imaging in every meeting.
Tech Specs
| Depth | 7.2" |
|---|---|
| Width | 5.6" |
| Height | 6" |
| HDMI Out | Yes |
| Brand Name | AVer |
| Screen Mode | Full HD |
| Manufacturer | AVer Information Inc |
| Product Line | CAM520 Pro3 |
| Product Name | Enterprise Grade Conferencing Camera for Mid-to-Large Rooms |
| Product Type | Video Conferencing Camera |
| Input Current | 2 A |
| Input Voltage | 240 V AC |
Show all 32 specsShow fewer
| Mounting Type | Wall |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Video Formats | YUY2 |
| Host Interface | Serial |
| Product Family | CAM520 Pro3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Package Contents | <ul><li>CAM520 Pro3 unit</li><li>Remote control</li><li>USB2.0 type-B to type-A cable (16ft/5m)</li><li>Power adapter (10ft/3m)</li><li>QR code card</li><li>Wall-mount bracket</li><li>¼" tripod screw</li><li>Mini DIN9 to mini DIN8 RS232 adapter</li></ul> |
| Power Source Type | AC |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Weight (Approximate) | 3.24 lb |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | COM520PR3 |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Field Of View (FOV) Angle | 81° |
| Operating System Supported | macOS 10.14.11 |
| Manufacturer Website Address | http://www.averusa.com |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Additional Warranty Information | <p>Advanced Replacement 1 year</p> |
| Unified Communications Platform | Skype |
Datasheets & Resources
Related Products
More in VC-SYS from AVER INFORMATION and similar brands

POLY STUDIO X50/X52/X70/USB TABLE MICROPHONE

JABRA PANACAST 20

UMS301T SPEAKERPHONE WITH 8 OMNI-MICS 360 PICKUP
More from AVER INFORMATION
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



