POLY STUDIO X50/X52/X70/USB TABLE MICROPHONE
POLY STUDIO X50/X52/X70/USB TABLE MICROPHONE
Key Features
- Expand Room Audio Coverage - Expand audio coverage in large rooms with a high-quality tabletop microphone.
- Full 360° Audio with 3 Mics - Designed with three (3) directional microphones for 360-degree audio coverage.
- Clear Voices, No Distractions - Built to automatically level voices and suppress distractions, so that everyone is heard clearly at all times.
- Mute Button for Easy Control - Convenient mute button lets those at the far end of the table control the audio.
- Microban® protection - Integrated Microban® technology keeps the microphone clean and fresh for longer.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Superior 3-way audio pickup
The Poly Studio Table Microphone is designed to capture speech while keeping away unwanted noise. No longer do in-person participants need to worry about where they are seated. Packed with superior audio technology, the directional microphone auto-levels voices and automatically removes background noise and echo so that conversations feel inclusive and natural.
Impressive design
Advanced engineering coupled with premium build, render a microphone with superior features. Easily access the mute button from anywhere in the room and know when mute is active via the indicator light. The remarkable pick-up range of 2.5 meters (8.2 feet) provides greater flexibility in different room configurations.
Simplified setup
Everything you need is in the box. Simply connect the tabletop microphone back to the video system via the single audio cable included in the box, and you'll be up and running in seconds.
Tech Specs
| Depth | 1.1" |
|---|---|
| Width | 4.9" |
| Height | 5.6" |
| Brand Name | Poly |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Line | Studio |
| Product Name | Studio X50/X52/X70/USB Table Microphone |
| Product Type | Microphone |
| Polar Pattern | Cardioid |
| Product Color | Gunmetal |
| Host Interface | RJ-11 |
Show all 26 specsShow fewer
| Product Family | Studio |
|---|---|
| Microphone Type | Table Mount |
| Package Contents | <li>Studio X50/X52/X70/USB Table Microphone</li><li>RJ-11 cable</li><li>Installation guide</li> |
| Application/Usage | Conference Room |
| Country of Origin | Laos |
| Packaged Quantity | 1 |
| Microphone Controls | Mute |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| Microphone Sensitivity | -40 dB |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | 875M6AA |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 80 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in VC-SYS from HP POLY VIDEO and similar brands
POLY IP TABLE MIC ARRAY
POLY STUDIO R30 USB VIDEO BAR GSA/TAA-US

P030 WHT POLY TC10
More from HP POLY VIDEO
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



