
AMD RYZEN 5 5500 TRAY AM4
Request pricing
AMD RYZEN 7 8700F 8 CORE 16 65 AM5 24MB 5000
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
AMD Ryzen™ 7 8700F Processor
AMD Ryzen 7 8700F processor is the starting point for a serious gaming PC.
| L2 Cache | 8 MB |
|---|---|
| L3 Cache | 16 MB |
| NPU Name | Ryzen AI |
| Brand Name | AMD |
| Clock Speed | 4.10 GHz |
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Product Line | Ryzen 7 |
| Product Name | Ryzen 7 Octa-core (8 Core) 8700F 4.1 GHz Desktop Processor |
| Product Type | Processor |
| Product Model | 8700F |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Product Family | Ryzen 7 8000 |
| Product Series | 8000 |
|---|---|
| NPU Performance | 16 TOPS |
| Device Supported | Desktop Computer |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 16 |
| Overclocking Speed | 5 GHz |
| Process Technology | 4 nm |
| Integrated Graphics | No |
| Thermal Design Power | 65 W |
| Thermal Specification | 203°F (95°C) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Manufacturer Part Number | 100-000001590 |
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Manufacturer Website Address | http://www.amd.com |
More in AMD-SP from AMDDESKTOP TRAY and similar brands


Other products available from this brand
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.