AMD RYZEN 5 PRO 8500G W/ RADEON 740M GRAPHICS 6 CORE 12 THREAD AM5
AMD RYZEN 5 PRO 8500G W/ RADEON 740M GRAPHICS 6 CORE 12 THREAD AM5
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- The processor features Socket AM5 socket for installation on the PCB
- Ryzen 5 PRO product line processor for better usability and increased efficiency
- 4 nm process technology provides dependable processing speed with maximum efficiency
- Hexa-core (6 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- Its 6 MB L2 and 16 MB L3 cache are good enough to carry routine data and process them in a flash giving you fast and smooth performance
- Processor with 3.50 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
AMD Ryzen™ Processors for Desktops
For incredible gaming, professional-grade productivity, and magical AI experiences.
The Trusted AI-Ready Processor for the World's Highest-Performing PCs
Introducing the new AMD Ryzen 9000 Series processors for desktop PCs, the world's most advanced and powerful option for enthusiasts.
Tech Specs
| L2 Cache | 6 MB |
|---|---|
| L3 Cache | 16 MB |
| Brand Name | AMD |
| Clock Speed | 3.50 GHz |
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Package Type | OEM |
| Product Line | Ryzen 5 PRO |
| Product Name | Ryzen 5 PRO Hexa-core (6 Core) 8500G 3.5 GHz Desktop Processor |
| Product Type | Processor |
| Product Model | 8500G |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Product Family | Ryzen 5 PRO 8000 |
Show all 29 specsShow fewer
| Product Series | 8000 |
|---|---|
| Device Supported | Desktop Computer |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 12 |
| Overclocking Speed | 5 GHz |
| Process Technology | 4 nm |
| Integrated Graphics | Yes |
| Thermal Design Power | 65 W |
| Thermal Specification | 203°F (95°C) |
| Memory Speed Supported | 5.20 GHz |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Graphics Processor Core | Quad-Core (4 Core) |
| Manufacturer Part Number | 100-000001183 |
| Graphics Controller Model | Radeon 740M Graphics |
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Manufacturer Website Address | http://www.amd.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in AMD-MP from AMDDESKTOP TRAY and similar brands
RYZEN 7 9700F 8-CORE PROCESSOR 12 THREAD 65W AM5

AMD RYZEN 7 PRO 8700GE W/RADEON 780M GRAPHICS

AMD RYZEN 7 9700X 8-CORE PROC RADEON GRAPHICS
More from AMDDESKTOP TRAY
Other products available from this brand

AMD RYZEN 5 5500 TRAY AM4

AMD RYZEN 7 8700F 8 CORE 16 65 AM5 24MB 5000

AMD RYZEN 7 5700X TRAY
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.