AMDDESKTOP TRAY
AMD RYZEN 7 5700
Request pricing
AMD RYZEN 5 5500 TRAY AM4
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
| L2 Cache | 3 MB |
|---|---|
| L3 Cache | 16 MB |
| Brand Name | AMD |
| Clock Speed | 3.60 GHz |
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Product Line | Ryzen 5 |
| Product Name | Ryzen 5 5500 Hexa-core 3.6 GHz Desktop Processor |
| Product Type | Processor |
| Product Model | 5500 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Product Family | Ryzen 5 |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| 64-bit Processing | Yes |
|---|---|
| Processor Threads | 12 |
| Overclocking Speed | 4.20 GHz |
| Process Technology | 7 nm |
| Integrated Graphics | No |
| Thermal Design Power | 65 W |
| Thermal Specification | 194°F (90°C) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Manufacturer Part Number | 100-000000457 |
| Manufacturer Website Address | http://www.amd.com |
More in AMD-SP from AMDDESKTOP TRAY and similar brands


Other products available from this brand
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.