
AMD RYZEN 5 5500 TRAY AM4
Request pricing
AMD RYZEN 7 5700
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Power Your Next GG
Get PCs powered by the world's most advanced processors for high frame rates per second and an immersive experience. Good game, indeed.
| L2 Cache | 4 MB |
|---|---|
| L3 Cache | 16 MB |
| Brand Name | AMD |
| Clock Speed | 3.70 GHz |
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Product Line | Ryzen 7 |
| Product Name | Ryzen 7 Octa-core 5700 3.7 GHz Desktop Processor |
| Product Type | Processor |
| Product Model | 5700 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Product Family | Ryzen 7 |
| Device Supported | Desktop Computer |
| Processor Socket | Socket AM4 |
|---|---|
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 16 |
| Overclocking Speed | 4.60 GHz |
| Process Technology | 7 nm |
| Thermal Design Power | 65 W |
| Thermal Specification | 203°F (95°C) |
| Memory Speed Supported | 3.20 GHz |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Manufacturer Part Number | 100-000000743 |
| Memory Technology Supported | DDR4 SDRAM |
| Manufacturer Website Address | http://www.amd.com |
More in AMD-SP from AMDDESKTOP TRAY and similar brands



Other products available from this brand
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.