AMD RYZEN 7 PRO 8700GE W/RADEON 780M GRAPHICS
AMD RYZEN 7 PRO 8700GE W/RADEON 780M GRAPHICS
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- The processor features Socket AM5 socket for installation on the PCB
- Ryzen 7 PRO product line processor for your convenience and optimal usage
- 4 nm process technology provides dependable processing speed with maximum efficiency
- Octa-core (8 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 16 MB of L3 cache rapidly retrieves the most used data available to improve system performance
- Processor with 3.60 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
AMD Ryzen™ Processors for Desktops
For incredible gaming, professional-grade productivity, and magical AI experiences.
The Trusted AI-Ready Processor for the World's Highest-Performing PCs
Introducing the new AMD Ryzen 9000 Series processors for desktop PCs, the world's most advanced and powerful option for enthusiasts.
Tech Specs
| L2 Cache | 8 MB |
|---|---|
| L3 Cache | 16 MB |
| NPU Name | Ryzen AI |
| Brand Name | AMD |
| Clock Speed | 3.60 GHz |
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Package Type | OEM |
| Product Line | Ryzen 7 PRO |
| Product Name | Ryzen 7 PRO Octa-core (8 Core) 8700GE 3.6 GHz Desktop Processor |
| Product Type | Processor |
| Product Model | 8700GE |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
Show all 31 specsShow fewer
| Product Family | Ryzen 7 PRO 8000 |
|---|---|
| Product Series | 8000 |
| NPU Performance | 16 TOPS |
| Device Supported | Desktop Computer |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 16 |
| Overclocking Speed | 5.10 GHz |
| Process Technology | 4 nm |
| Integrated Graphics | Yes |
| Thermal Design Power | 35 W |
| Thermal Specification | 203°F (95°C) |
| Memory Speed Supported | 5.20 GHz |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Graphics Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Manufacturer Part Number | 100-000001240 |
| Graphics Controller Model | Radeon 780M Graphics |
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Manufacturer Website Address | http://www.amd.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in AMD-MP from AMDDESKTOP TRAY and similar brands
RYZEN 7 9700F 8-CORE PROCESSOR 12 THREAD 65W AM5

AMD RYZEN 5 PRO 8500G W/ RADEON 740M GRAPHICS 6 CORE 12 THREAD AM5

AMD RYZEN 7 9700X 8-CORE PROC RADEON GRAPHICS
More from AMDDESKTOP TRAY
Other products available from this brand

AMD RYZEN 5 5500 TRAY AM4

AMD RYZEN 7 8700F 8 CORE 16 65 AM5 24MB 5000

AMD RYZEN 7 5700X TRAY
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.