AMDDESKTOP TRAY
RYZEN THREADRIPPER 7960X 350W SP6 24/48 350 SP6 152MB 5300
Request pricing
AMD RYZEN 7 7800X3D TRAY 8/16 120 AM5 104MB 5000
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
AMD Ryzen™ 7000 Series Desktop Processors | The Ultimate Processor for Gaming
Take on the most demanding games with the massive performance boost delivered by AMD Ryzen 7000X3D Series processors with AMD 3D V-Cache technology.
| Depth | 1.6" |
|---|---|
| Width | 1.6" |
| L2 Cache | 8 MB |
| L3 Cache | 96 MB |
| Brand Name | AMD |
| Clock Speed | 4.20 GHz |
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Package Type | OEM |
| Product Line | Ryzen 7 |
| Product Name | Ryzen 7 Octa-core (8 Core) 7800X3D 4.2 GHz Desktop Gaming Processor |
| Product Type | Processor |
| Product Model | 7800X3D |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
|---|---|
| Product Family | Ryzen 7 7000 |
| Product Series | 7000 |
| Device Supported | Desktop Computer |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 16 |
| Overclocking Speed | 5 GHz |
| Process Technology | 5 nm |
| Integrated Graphics | Yes |
| Thermal Design Power | 120 W |
| Thermal Specification | 192.2°F (89°C) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Graphics Processor Core | Dual-Core (2 Core) |
| Manufacturer Part Number | 100-000000910 |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Manufacturer Website Address | http://www.amd.com |
| Number of Monitors Supported | 4 |
More in INT-MP from AMDDESKTOP TRAY and similar brands
Other products available from this brand




Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.