
AMD RYZEN 7 7800X3D TRAY 8/16 120 AM5 104MB 5000
Request pricing
RYZEN THREADRIPPER 7970X 350W SP6 32/64 350 SP6 160MB 5300
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Design. Build. Accelerate. On The Ultimate Workstation Processor
Let AMD Ryzen™ Threadripper™ processors be the productivity boosting engine at the heart of your next professional workstation.
| L1 Cache | 2 MB |
|---|---|
| L2 Cache | 32 MB |
| L3 Cache | 128 MB |
| Brand Name | AMD |
| Clock Speed | 4 GHz |
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Package Type | OEM |
| Product Line | Ryzen Threadripper |
| Product Name | Ryzen Threadripper Dotriaconta-core (32 Core) 7970X 4 GHz Desktop Processor |
| Product Type | Processor |
| Product Model | 7970X |
| Processor Core | Dotriaconta-core (32 Core) |
| Product Family | Ryzen Threadripper 7000 |
|---|---|
| Product Series | 7000 |
| Device Supported | Desktop Computer |
| Processor Socket | Socket sTR5 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 64 |
| Overclocking Speed | 5.30 GHz |
| Process Technology | 5 nm |
| Integrated Graphics | No |
| Thermal Design Power | 350 W |
| Thermal Specification | 203°F (95°C) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Manufacturer Part Number | 100-000001351 |
| Manufacturer Website Address | http://www.amd.com |
More in INT-MP from AMDDESKTOP TRAY and similar brands

Other products available from this brand




Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.