8PORT HDMI SPLITTER HDMI 2.0 4K X 2K HDCP 2.2 EDID MGMT
8PORT HDMI SPLITTER HDMI 2.0 4K X 2K HDCP 2.2 EDID MGMT
Key Features
- Transmits up to 15 ft. for digital signage in bars, offices, classrooms, showrooms, etc.
- Supports UHD resolutions up to 4096 x 2160 (@ 60 Hz) for crystal-clear 4K x 2K video
- User-adjustable EDID settings allow compatibility with wide range of TVs/monitors
- Capable of cascading up to 512 total displays in sophisticated applications
- Plug-and-play operation with no software required for easy, immediate installation
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Splitter with EDID management transmits 4K x 2K video and audio from an HDMI source to eight HDMI displays at the same time.
HDMI Splitter Transmits 4K Video + Audio to 8 HDMI Displays at the Same Time
Recommended for home theaters or short-distance digital signage applications in classrooms, showrooms, offices, churches, restaurants, bars, hotels and trade shows, this Ultra High Definition (UHD) HDMI splitter is quick and easy to install. It connects to an HDMI source device, such as a computer or Blu-ray player, and transmits a 4K audio/video signal to eight HDMI monitors, projectors or televisions simultaneously. You can cascade up to three levels of splitters, which expands the total number of connected displays to 512.Note: The B118-008E-UHD-2 is an HDMI Splitter, it sends the same image to all connected displays. If you would like to extend an image over multiple displays you will need an MST hub, like the B156-002-HD-V2.
Supports UHD 4K x 2K Signals up to 15 ft. via HDMI Cabling
Using standard 28 AWG HDMI cable, the B118-008E-UHD-2 distributes a 4K x 2K audio/video signal (at 60 Hz) up to 15 feet (4 meters). Be sure the HDMI cables connecting the splitter to the source and displays are no longer than 15 feet. For best performance, we recommend using Tripp Lite's P569-Series Premium High-Speed HDMI cables.
Supports Up-To-Date Features and Formats
The B118-008E-UHD-2 supports a wide range of audio formats, including DTS-HD, Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus and LPCM 7.1-channel surround sound. It also features lip sync pass-through, 36-bit Deep Color, xvYCC and x.vColor, while receiving and transmitting up to 18 Gbps of bandwidth with no data loss. To ensure compatibility with the latest hardware, this splitter is compliant with HDCP 2.2, 3D and HDMI 2.0 standards.
User-Adjustable EDID Settings Gives You Control over A/V Resolutions
EDID (Extended Display Identification Data) allows the source device to identify the capabilities of each connected display and transmit to the highest video and audio resolutions shared by all displays. The B118-008E-UHD-2's default EDID setting uses the lowest level of video format shared by the displays (for instance, if two monitors support 4K video and one supports 1080p, all three monitors will show 1080p). In the event you want to override the automatic detection setting and control the audio/video output yourself, you may do so by adjusting the built-in DIP switches.
Ready to Use Right Out of the Package
The plug-and-play B118-008E-UHD-2 requires no additional software or drivers. Connect your devices to the HDMI ports with user-supplied HDMI cables (such as Tripp Lite's P569-Series), and plug the included external power supply into an AC power source to get started. An amber LED indicates the unit is receiving power, and blue LEDs indicate connected HDMI inputs. Use the included hardware to install the unit on a desktop or mount it to a wall.
Tech Specs
| Depth | 10.4" |
|---|---|
| Width | 3.2" |
| Height | 0.9" |
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 8-Port HDMI Splitter - HDMI 2.0, 4K x 2K@60 Hz, HDCP 2.2, EDID Management |
| Product Type | HDMI Splitter |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Product Color | Black |
Show all 23 specsShow fewer
| Product Model | B118-008E-UHD-2 |
|---|---|
| Device Supported | Camera |
| Package Contents | <ul> <li>8-Port HDMI Splitter - HDMI 2.0, 4K x 2K@60 Hz, HDCP 2.2, EDID Management</li> <li>External power supply with 5 ft. cord & NEMA 1-15P plug (Input: 100-240V, 50/60 Hz, 0.6A; Output: 12V 2A)</li> <li>Mounting hardware</li> <li>Owner's manual</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
| Additional Information | <ul> <li>LED Indicators: (x1) Amber (Power); (x8) Blue (Signal)</li> <li>Material of Construction: Metal</li> <li>Rackmountable</li> <li>Max Supported Video Resolution: 4096 x 2160 @60Hz</li> <li>HDMI Specification: 2.0</li> <li>HDCP Specification: 2.2</li> <li>Audio Specification: DTS-HD, Dolby® TrueHD, Dolby Digital Plus™ and LPCM 7.1 Channel Surround Sound</li> <li>Max Supported Color Depth: 36-bit Deep Color</li> <li>EDID Compatible</li> </ul> |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | B118-008E-UHD-2 |
| Certifications & Standards | <ul> <li>UL</li> <li>cUL</li> <li>NEMA</li> <li>FCC</li> </ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in AV-AMP from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands
3.5MM OUTPUT AND HDMI AUDIO EMBEDDER/EXTRACTOR 4K W/TOSLINK

CAT5E SPLITTER 2XF TO M 6IN RJ45 10/100CABLE CABLE

CAT6 SPLITTER 2XF TO M 6IN RJ45 10/100CABLE CABLE
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.