1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Key Features
- Cabling for category 5 (Cat5) and 5e (Cat5e) applications
- Length: 1-ft. (0.31 m)/Color: Black/Connectors: RJ45 male
- Feature molded connectors with integral strain relief
- PVC 4-pair stranded UTP
- Rated for 350MHz/ 1Gbps communication
- Meets most current industry standards including IEEE 802.3ab, IEEE 802.5, ANSI/EIA/TIA 568, ISO/IEC 11801 and ETL (category 5e draft 11)
- Available in other colors and lengths
- Also available in a snagless design (N001 series) to protect the locking tabs on the RJ45 connectors from being damaged or snapped off during installation.
- Also available - Cat6 cables (N201 series)
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's 1-ft. (0.31 m) black category 5e (Cat5e) patch cable has 2 standard RJ45 molded male connectors featuring integral strain relief. The cable is manufactured from PVC 4-pair stranded UTP and is rated for 350MHz/1Gbps communication. Offered in a variety of lengths and colors for all category 5 (Cat5) and 5e cabling needs. Snagless category 5e patch cables are also available.
Tech Specs
| Features | Strain Relief |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Shielding | No |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Type | Category 5e |
| Jacket Type | CM |
| Cable Length | 1 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 1-ft. (0.31 m) Cat5e Black Molded Patch Cable 350MHz |
| Product Type | Network Cable |
| Product Color | Black |
Show all 37 specsShow fewer
| Product Model | N002-001-BK |
|---|---|
| Product Series | N002 |
| Shipping Width | 7" |
| Contact Plating | Gold |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Number of Pairs | 4 |
| Shipping Height | 9" |
| Device Supported | Network Device |
| Material Details | Copper - Conductor |
| Package Contents | <ul><li>Cat5e UTP Patch Cable</li><li>1-ft. Cat5e Black Molded Patch Cable 350MHz</li></ul> |
| Product Material | Copper |
| Country of Origin | China |
| Data Transfer Rate | 1 Gbit/s |
| American Wire Gauge | 26 AWG |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | N002-001-BK |
| Certifications & Standards | <ul><li>IEEE 802.3ab</li><li>IEEE 802.5</li><li>ANSI/EIA/TIA 568</li><li>ISO/IEC 11801</li><li>ETL</li></ul> |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.96 oz |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in COAX from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands
1FT CAT5 CAT5E GRAY PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
1FT CAT5E WHITE PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
5FT CAT5E YELLOW PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

2FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.