2FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
2FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Key Features
- Premium cabling for Category 5 and 5e applications, rated for 350 MHz/1 Gbps communications
- Features boots with integral strain-relief and RJ45 (Male) connectors
- PVC 4-pair stranded UTP
- IEEE 802.3ab
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Category 5e patch cable offers a high-speed solution for distributing data, voice and video over networks. Molded RJ45 connectors feature integral strain relief for enhanced durability. Durable construction is made from PVC four-pair stranded UTP and is rated for 350MHz/1Gbps communication. Cable meets current industry standards including IEEE 802.3ab, IEEE 802.5, ANSI/EIA/TIA 568, ISO/IEC 11801 and ETL (category 5e draft 11).
Tech Specs
| Features | Booted |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Type | Category 5e |
| Cable Length | 2 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | Cat5e Molded Patch Cable |
| Product Type | Network Cable |
| Product Color | Black |
| Product Model | N002-002-BK |
| Shipping Width | 7" |
Show all 27 specsShow fewer
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Device Supported | Network Device |
| Package Contents | <ul><li>Cat5e UTP Patch Cable</li><li>2-ft. Cat5e Black Molded Patch Cable 350MHz</li></ul> |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Manufacturer Part Number | N002-002-BK |
| Certifications & Standards | <ul><li>IEEE 802.3ab</li><li>IEEE 802.5</li><li>ANSI/EIA/TIA 568</li><li>ISO/IEC 11801</li><li>ETL</li></ul> |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.12 oz |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in COAX from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands
1FT CAT5 CAT5E GRAY PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
1FT CAT5E WHITE PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
5FT CAT5E YELLOW PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.