
CAT6 SPLITTER 2XF TO M 6IN RJ45 10/100CABLE CABLE
CAT6 SPLITTER 2XF TO M 6IN RJ45 10/100CABLE CABLE
Key Features
- CAT 6 cable compatibility
- Durable design
- 2-to-1 splitter increases network installations
- Allows two 10/100Mbps Ethernet signals
- Does not work to use one network to two devices -use Hub device instead
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
4XEM's 2-to-1 splitter cable is an ideal device to increase the number of RJ-45 network connections on an RJ-45 outlet. This allows for two Ethernet signals to go through a single CAT6 wire. A technical product, this splitter is designed to greatly increase your Ethernet installations. On one end of the installation this splitter can connect two patch cables from a hub to a single patch panel. It is important to note that this product is not designed to connect one single Ethernet connection to two separate computers/devices- you would need to use a hub connection for that.
Problem it Solves: Enhance your Ethernet installation with 4XEM's 2-to-1 RJ-45 Splitter cable adapter.
Tech Specs
| Width | 1.5" |
|---|---|
| Height | 0.9" |
| Length | 9.3" |
| Brand Name | 4XEM |
| Manufacturer | 4XEM Corporation |
| Product Name | 2-to-1 RJ45 Splitter Cable Adapter - F/M- CAT6 |
| Product Type | Signal Splitter |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Product Material | PVC |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 |
| Weight (Approximate) | 1.83 oz |
Show all 15 specsShow fewer
| Manufacturer Part Number | 4XCAT6SPLITTER |
|---|---|
| Manufacturer Website Address | http://www.4xem.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 3 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in AV-AMP from 4XEM and similar brands
More from 4XEM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






