
2PORT HDMI VIDEO SPLITTER 4K2K 1080P 4KX2K 1920X1080 2YR WARRANTY
2PORT HDMI VIDEO SPLITTER 4K2K 1080P 4KX2K 1920X1080 2YR WARRANTY
Key Features
- One HDMI input signal split into four HDMI devices
- Support 3D
- Supports 4K/2K
- Supports CEC
- Supports deep color 30bit,36bit
- Supports Blue-Ray 24/50/60fs/HD-DVD-xvYCC
- Digital audio format, as DTS-HD/Dolby-trueHD/LPCM7.1/DTS/Dolby-AC3/DSD
- Supports signal retiming
- Supports up to 15 meters AWG26 HDMI standard cable length with an output up to 25metres AWG26 cable length
- No loss of quality
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
4XEM 2-Port HDMI Splitter and Signal Amplifier for 4K/2K 3D
The 4XEM 2 port 4K HDMI splitter will connect your HD source with 2 HD display. Distribute and amplify your HDMI signal simultaneously to two displays. The 4XEM HDMI 1x2 splitter supports the highest video resolution 3840x2160 at 30Hz. With 10.2 Gbps video bandwidth. The 4XEM 2 port HDMI splitter and amplifier reduces the exchange of cables, helping reduce the wear and tear on your HDMI ports. The 2 port HDMI splitter delivers a pure signal while the fully shielded conductors provide complete immunity to EMI/RFI. When connecting any of your HDMI compatible devices, always trust 4XEM Connectivity!
Tech Specs
| Width | 2.4" |
|---|---|
| Height | 0.9" |
| Length | 2.5" |
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| Brand Name | 4XEM |
| Manufacturer | 4XEM Corporation |
| Product Name | 2 Port HDMI 4K Splitter |
| Product Type | Signal Splitter |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 3.53 oz |
Show all 19 specsShow fewer
| Number of HDMI Inputs | 1 |
|---|---|
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| Maximum Video Bandwidth | 340 MHz |
| Manufacturer Part Number | 4XHDMI24K2K |
| Maximum Video Resolution | 3840 × 2160 |
| Maximum Operating Distance | 82.02 ft |
| Manufacturer Website Address | http://www.4xem.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in AV-AMP from 4XEM and similar brands
More from 4XEM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






