
4PORT HDMI VIDEO SPLITTER 4K2K 1080P 4KX2K 1920X1080 2YR WARRANTY
4PORT HDMI VIDEO SPLITTER 4K2K 1080P 4KX2K 1920X1080 2YR WARRANTY
Key Features
- Split CATV and other signals with this satellite splitter so that it can be used for more than one device
- Works on 340 MHz maximum frequency for efficient performance
- Features HDMI input to get connected with the top of the line HDMI supported devices
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
4XEM 4-Port HDMI Splitter and Signal Amplifier for 4K/2K 3D
Split the UHD 3D 4K/2K signal from one HDMI device into four using 4XEM's 1x4 3D 4K/2K HDMI splitter (4XHDMI44K2K). Simply connect your 3D or 4K/2K Displays to the splitter's outputs.
Problem it solves: Display your video on multiple HDMI compatible televisions or monitors. Ideal for retail displays, trade shows, sports bar, etc.
4XEM gear is respected industry wide for its high performance, premium quality and our after sales support.
Tech Specs
| Width | 2.4" |
|---|---|
| Height | 0.9" |
| Length | 4.5" |
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| Brand Name | 4XEM |
| Manufacturer | 4XEM Corporation |
| Product Name | 4 Port HDMI 4K Splitter |
| Product Type | Signal Splitter |
| Input Voltage | 5 V DC |
| Product Model | 4XHDMI44K2K |
| Country of Origin | China |
Show all 21 specsShow fewer
| Maximum Frequency | 340 MHz |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 7.05 oz |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Additional Information | <ul><li>HDMI version........................................................................................ HDMI 1.4b</li><li>HDCP version........................................................................................HDCP1.2</li><li>HDMI resolution ...............................24/50/60fs/1080p/1080i/720p/576p/576i/480p/480i</li><li>Support video color format ................................................24bit/deep color 30bit,36bit,48bit</li><li>Support audio format...................DTS-HD/Dolby-trueHD/LPCM7.1/DTS/Dolby-AC3/DSD</li><li>Max bandwidth........................................................................................340MHz</li><li>Max baud rate.........................................................................................10.2Gbps</li><li>Input/Output TMDS signal .........................................................0.5~1.5Volts p-p(TTL)</li><li>Input/Output DDC signal ................................................................. 5Volts p-p (TTL)</li><li>Input cable distance........ ..................................≤15m AWG26 HDMI 1.4standard cable</li><li>Output cable distance........................................≤25m AWG26 HDMI 1.4 standard cable</li><li>Max working current......................................................................................1.2A</li><li>Power adapter format..Input: ....................AC (50HZ, 60HZ) 100V-240V; Output: DC5V/2A</li><li>Operating Temperature range............................................................... (-15 to +55℃)</li><li>Operating Humidity range.............................................5 to 90%RH (No Condensation)</li></ul> |
| Number of HDMI Outputs | 4 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 4XHDMI44K2K |
| Certifications & Standards | <ul><li>FCC</li><li>CE</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.4xem.com |
Related Products
More in AV-AMP from 4XEM and similar brands
More from 4XEM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






