
6FT USB-C TO HDMI ADAP CBL 4K 4:4:4 THUNDERBOLT 3 COMPATIBLE WHT
6FT USB-C TO HDMI ADAP CBL 4K 4:4:4 THUNDERBOLT 3 COMPATIBLE WHT
Key Features
- Converts audio/video signals from sources supporting USB DisplayPort Alt Mode
- Supports resolutions up to true 4K @ 30 Hz (4:4:4) for crystal-clear video with audio
- Reversible USB-C plug connects in either direction for immediate no-fuss use
- Plug-and-play operation with no software required for easy, immediate installation
- Uni-directional 6 ft. cable directs A/V signals only from USB-C to HDMI
- 3-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
USB-C to HDMI Converter Connects a USB-C or Thunderbolt 3 Port to a 4K Monitor
This USB Type-C to HDMI adapter (M/M) connects an HDMI monitor, projector or television to the USB-C or Thunderbolt 3 port on your MacBook Pro or Windows laptop. It's an ideal connector for multitasking, presenting video at trade shows and conferences, editing documents, playing online games and watching movies on a larger 4K screen. No other adapter or cable is needed to complete your 4K connection. The U444-006-HWE is uni-directional and only converts from USB-C to HDMI.
Supports USB-C DisplayPort Alternate Mode for Converting Audio/Video Signals
By connecting the USB-C cable to a source device that supports USB DisplayPort Alt Mode, you can output 4K video and digital audio to an HDMI monitor, television or projector without installing special software drivers.
Enjoy the Clarity of True 4K HDMI Video with Multi-Channel Audio and 4:4:4 Color
This 4K HDMI cable supports true 4K resolutions up to 4096 x 2160 (4K x 2K) at 30 Hz, as well as HDCP 1.4 and HDMI 1.4 specifications. It also supports 36-bit Deep Color and 4:4:4 chroma subsampling for top-level PC gaming or using your HDTV as a PC monitor.
Reversible USB-C Connector Attaches in Either Direction
Unlike traditional USB cables that connect in only one direction, the reversible USB-C male connector plugs into a USB-C or Thunderbolt 3 port in either direction for an instant connection every time.
Ready to Use Right from the Package, So You Can Plug and Play Immediately
The plug-and-play USB Type-C to HDMI cable requires no software or external power. Just connect the USB-C plug to the USB-C or Thunderbolt 3 port on a source device that supports USB DisplayPort Alternate Mode, and connect the HDMI plug to your display. The six-foot USB 3.1 Gen 1 cable is backward compatible with previous USB and HDMI generations, so you can use it with legacy equipment.
Tech Specs
| Features | Reversible |
|---|---|
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Type | HDMI/USB-C |
| Cable Length | 6 ft |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | U444-006-HWE USB-C to HDMI Adapter Cable, M/M, White, 6 ft. |
| Product Type | A/V Cable |
| Product Color | White |
| Product Model | U444-006-HWE |
| Shipping Width | 7" |
| Contact Plating | Gold |
Show all 29 specsShow fewer
| Jacket Material | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Device Supported | Audio/Video Device |
| Product Material | ABS |
| Connector Plating | Nickel |
| Country of Origin | Vietnam |
| American Wire Gauge | 34/24 AWG |
| Supported Resolution | 4096 x 2160 |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | U444-006-HWE |
| Connector Type on First End | USB 3.1 (Gen 1) Type C - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI 1.4 Digital Audio/Video - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.40 oz |
| Connector on First End Details | 1 x USB 3.1 (Gen 1) Type C - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x HDMI 1.4 Digital Audio/Video - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in USB from EATON TRIPP LITE SERIES PRO AV and similar brands


6FT USB-C TO HDMI ADAP CBL 4K 4:4:4 THUNDERBOLT 3 COMPATIBLE BLK
2.2USB C ADAPTER DUAL-DISPLAY 4K 60HZ HDMI HDR 4:4:4 HDCP 2.2 BLK

BLK USB C ADAPTER DUAL-DISPLAY 4K 60HZ DISP PORT 8K HDR 4:4:4 BLK
More from EATON TRIPP LITE SERIES PRO AV
Other products available from this brand

1FT VGA MONITOR SPLITTER CABLE HD15 Y SPLITTER M/2XF 1 VGA CABLE

3FT HDMI CABLE HIGH SPEED HD DIGITAL VIDEO/AUDIO 4KX2K M/M

3FT VGA COAX MONITOR CABLE HIGH RES/LOW PROFILE W/RGB COAX M/M

6FT VGA COAX MONITOR CABLE HIGH RES/LOW PROFILE W/RGB COAX M/M
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.