
1FT VGA MONITOR SPLITTER CABLE HD15 Y SPLITTER M/2XF 1 VGA CABLE
1FT VGA MONITOR SPLITTER CABLE HD15 Y SPLITTER M/2XF 1 VGA CABLE
Key Features
- Splits the VGA/XVGA signal providing simultaneous display of the same image on two monitors
- HD15 Male splits to 2 HD15 Female
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's 1-ft. VGA/XVGA Monitor "Y" Splitter cable provides an inexpensive alternative for splitting the video signal from your PCs VGA port to two monitors (up to 800 x 600) that use standard 15-pin plugs. Perfect for laptops to display on a separate, larger monitor. Use for short distance applications only. For higher resolution monitors, use P516-001-HR. For applications that require longer distances and highest resolution, see Tripp Lite B114-002-R, powered 2-Port Splitter, or, B114-004-R, powered 4-Port Splitter. Tripp Lite Lifetime Warranty.
Tech Specs
| Conductor | Copper |
|---|---|
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Length | 12" |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | Monitor Y Splitter Cable |
| Product Type | Video Cable |
| Product Color | Black |
| Product Model | P516-001 |
| Number of Ways | 2-way |
| Shipping Width | 6.30" |
| Shipping Height | 0.25" |
Show all 24 specsShow fewer
| Device Supported | Monitor |
|---|---|
| Package Contents | <ul><li>Monitor Y Splitter Cable</li><li>1-ft VGA/XVGA Splitter Cable</li></ul> |
| Country of Origin | China |
| Cable Characteristic | Splitter Cable |
| Additional Information | <ul><li>Molded</li></ul> |
| Manufacturer Part Number | P516-001 |
| Connector Type on First End | HD-15 - Female |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.80 oz |
| Connector on First End Details | 2 x 15-pin HD-15 - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in VIDCBL from EATON TRIPP LITE SERIES PRO AV and similar brands


3FT VGA COAX MONITOR CABLE HIGH RES/LOW PROFILE W/RGB COAX M/M
6FT DVI DIGITAL MONITOR CABLE DUAL LINK TMDS DVI-D 2560X1600 M/M

6FT VGA COAX MONITOR CABLE HIGH RES/LOW PROFILE W/RGB COAX M/M
More from EATON TRIPP LITE SERIES PRO AV
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
