
3FT HDMI CABLE HIGH SPEED HD DIGITAL VIDEO/AUDIO 4KX2K M/M
3FT HDMI CABLE HIGH SPEED HD DIGITAL VIDEO/AUDIO 4KX2K M/M
Key Features
- Premium double-shielded digital audio/video cable
- Supports iPad2 Video Mirroring when used with Apple Digital AV Adapter
- Gold-plated connectors provide optimal signal transfer
- Bandwidth up to 18 Gbps - Full 1080p resolution
- High Speed HDMI and HDCP compliant
- Supports Ultra High Definition (UHD) 4Kx2K video resolutions up to 3840 x 2160
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's 3-ft. High Speed HDMI (High-Definition Multimedia Interface) Gold Cable allows interconnection between digital display devices, such as DTV's (Digital Television), Plasma displays, LCD TV's and projectors, to Digital source devices, such as Digital Set-Top boxes, Blu-Ray players and AV receivers. Supports iPad2 Video Mirroring when used with Apple Digital AV Adapter. HDMI assures that the best audio/video signal is always sent from the source (HDTV signal, Blu-Ray Player) to the display (Projection Television, LCD, Plasma, etc.). It does this by allowing uncompressed video and multi-channel audio data to be input to the display device through one single cable. An HDMI connection allows input at high rates of speed, up to 18 Gbps.
Tech Specs
| Features | EMI/RF Protection |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Type | HDMI |
| Cable Length | 3 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | P568-003 HDMI Cable |
| Product Type | A/V Cable |
| Product Color | Black |
| Product Model | P568-003 |
Show all 30 specsShow fewer
| Product Family | P568 |
|---|---|
| Product Series | P568 |
| Shipping Width | 6.90" |
| Shipping Height | 9.10" |
| Device Supported | iPad 2 |
| Connector Plating | Gold |
| Country of Origin | China |
| Data Transfer Rate | 18 Gbit/s |
| Supported Resolution | 3840 x 2160 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | P568-003 |
| Connector Type on First End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.72 oz |
| Connector on First End Details | 1 x HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x HDMI Digital Audio/Video - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in VIDCBL from EATON TRIPP LITE SERIES PRO AV and similar brands


3FT VGA COAX MONITOR CABLE HIGH RES/LOW PROFILE W/RGB COAX M/M
6FT DVI DIGITAL MONITOR CABLE DUAL LINK TMDS DVI-D 2560X1600 M/M

6FT VGA COAX MONITOR CABLE HIGH RES/LOW PROFILE W/RGB COAX M/M
More from EATON TRIPP LITE SERIES PRO AV
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
