
6FT VGA COAX MONITOR CABLE HIGH RES/LOW PROFILE W/RGB COAX M/M
6FT VGA COAX MONITOR CABLE HIGH RES/LOW PROFILE W/RGB COAX M/M
Key Features
- Slim, compact SVGA / VGA Male-Male Cable , 6ft
- 40% thinner cable than standard VGA Cables
- More compact molded ends
- Supports up to 2048x1536 Resolution
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's 6-ft, PVC, SVGA / VGA Compact monitor replacement cable, features a 40% reduced diameter cable, and smaller molded connectors. The mini-coax (RGB) and paired video wire construction delivers superior video signal quality, up to 2048x1536. Nickel plated connectors and gold plated copper contacts ensure excellent conductivity. Double shielding (foil and braid) provides maximum EMI/RFI protection. Both high density DB15 male connectors are molded and have integral strain relief to ensure long life. Tripp Lite warrants this product to be free from defects in materials and workmanship for life.
Tech Specs
| Features | Molded |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Type | Coaxial |
| Cable Length | 6 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | P502-006-SM Coaxial Video Cable |
| Product Type | Video Cable |
| Product Color | Black |
| Product Model | P502-006-SM |
Show all 27 specsShow fewer
| Shipping Width | 5.10" |
|---|---|
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shipping Height | 0.10" |
| Device Supported | Monitor |
| Connector Plating | Nickel |
| Country of Origin | China |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | P502-006-SM |
| Connector Type on First End | HD-15 - Male |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.60 oz |
| Connector on First End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in VIDCBL from EATON TRIPP LITE SERIES PRO AV and similar brands


3FT HDMI CABLE HIGH SPEED HD DIGITAL VIDEO/AUDIO 4KX2K M/M

3FT VGA COAX MONITOR CABLE HIGH RES/LOW PROFILE W/RGB COAX M/M
6FT DVI DIGITAL MONITOR CABLE DUAL LINK TMDS DVI-D 2560X1600 M/M
More from EATON TRIPP LITE SERIES PRO AV
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
