
360 OMNIDIRECTIONAL USB TABLE TOP CONFERENCE MEETING MIC
360 OMNIDIRECTIONAL USB TABLE TOP CONFERENCE MEETING MIC
Key Features
- Plug and Play
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Adesso M3 is a tabletop omni-directional microphone designed for meetings conferences and dictation and allows for hands-free operation. This mic is easy to use with plug-and-play connectivity to any USB-enabled device. Compatible with most operating systems the Xtream M3 requires no additional software or batteries.
360 Degree Omnidirectional Microphone
The small condenser microphone features an omnidirectional pickup pattern that blends it properties for natural sounding spoken voice rendering it perfect for podcasts, interviews, and general dictation, providing proper signal levels optimized for mobile devices.
Made for Conference
This microphone is perfect for small or medium meetings over an internet network by using Skype/GoToMeeting/WebEx/Hangouts/ Fuze/VoIP/Zoom and other software. You can also use it for court reports, seminars, remote training, business negotiations, video chats, etc.
USB Plug and Play Connection
Simply plug the microphone cable to USB port and start conversation, no drivers needed. Plug and play setup with 6.5ft usb cable so you start recording your office meetings and group discussion quickly and easily.
Excellent Audio Clarity
The built-in high-performance smart chip can effectively block noise and eliminate echo. Condenser microphones covered with high-density sound-absorbing cotton make sound clearer and smooth.
Tech Specs
| Impedance | 680 Ohm |
|---|---|
| Brand Name | Adesso |
| Cable Length | 6.50 ft |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Product Name | Omni-directional USB Tabletop Microphone for Meetings and Video Conferences |
| Product Type | Microphone |
| Polar Pattern | Omni-directional |
| Product Model | M3 |
| Host Interface | USB |
| Microphone Type | Table Mount |
| Application/Usage | Podcasting |
| Country of Origin | China |
Show all 20 specsShow fewer
| Weight (Approximate) | 4.13 oz |
|---|---|
| Microphone Technology | Condenser |
| Microphone Sensitivity | -47 dB |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | Xtream M3 |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 80 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
Related Products
More in MIC from ADESSO INNOVATION INC and similar brands
More from ADESSO INNOVATION INC
Other products available from this brand

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE PS/2 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE USB 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

STEREO HEADSET W/ MICROPHONE 3.5MM CONN INLINE VOL CONTROL

ADESSO TAA COMPLIANT USB 3BTN WIRED MOUSE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


