
CARDIOD USB MIC W/TRIPOD STAND
CARDIOD USB MIC W/TRIPOD STAND
Key Features
- Plug and Play
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Adesso Xtream M4 is a USB cardioid condenser microphone that offers high-quality recordings and USB plug-and-play connectivity. Designed for computer-based recording this microphone is ideal for gamers and streamers. Compatible with popular platforms such as YouTube Twitch Discord; and video conference applications such as Zoom WebEx GoToMeeting Skype Microsoft Teams Google Meet and many more.
USB Plug-and-Play Connectivity
Simply plug the microphone cable to USB port and start recording, no additional drivers needed. The 6.5ft USB cable provides a plug-and-play connection, so you can record video and podcasts quickly and easily. Compatible with most operating systems, including Windows, Mac, Android and iOS.
Adjustable Tripod Stand
The microphone comes with an adjustable arm for greater than 90-degree tilting to position the microphone for optimal pick-up. The compact, lightweight tripod provides stability with out taking too much desk space.
Adjustable Volume Level
Adjust the mic volume and the headphone output level directly from on the microphone with the conveniently located knob.
Excellent Audio Clarity
The built-in high-performance smart chip can effectively eliminate background noise and echo. The sensitive condenser microphone provides smooth and clear recordings.
Universal Compatibility
This microphone is perfect for gamers, streamers or meetings. Compatible with most video social media platforms and video conferencing applications such as YouTube, Twitch, Discord, Skype, GoToMeeting, WebEx, Zoom, Google Meet, Microsoft Teams and many more. You can also use it for court reporting, seminars, remote training, and video chats.
Tech Specs
| Impedance | 680 Ohm |
|---|---|
| Brand Name | Adesso |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Product Name | Xtream M4 Microphone |
| Product Type | Microphone |
| Polar Pattern | Cardioid |
| Product Model | M4 |
| Host Interface | USB |
| Microphone Type | Tripod Mount |
| Noise Canceling | Yes |
| Package Contents | <ul> <li>Xtream M4 Microphone</li> <li>Tripod Stand</li> </ul> |
| Application/Usage | Video Conferencing |
Show all 22 specsShow fewer
| Country of Origin | China |
|---|---|
| Platform Supported | Mac |
| Microphone Controls | Volume |
| Microphone Technology | Condenser |
| Microphone Sensitivity | -42 dB |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | XTREAM M4 |
| Maximum Frequency Response | 18 kHz |
| Minimum Frequency Response | 100 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
Related Products
More in MIC from ADESSO INNOVATION INC and similar brands
More from ADESSO INNOVATION INC
Other products available from this brand

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE PS/2 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE USB 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

STEREO HEADSET W/ MICROPHONE 3.5MM CONN INLINE VOL CONTROL

ADESSO TAA COMPLIANT USB 3BTN WIRED MOUSE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


