
USB GOSENECK DT MIC
USB GOSENECK DT MIC
Key Features
- Plug and Play
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Adesso Xtream M1 is a compact gooseneck microphone designed to provide outstanding sound for conference calls and recording. Powered by high-speed USB technology and driven by unparalleled audio acoustics this hands-free microphone facilitates PC recording voice recognition and much more. With its noise cancelling technology the Xtream M1 eliminates unwanted background noise even in the most challenging conditions.
Noise Reduction Technology
The Intelligent Noise cancelling technology can pick up your smooth and accurate voice and reduce background noise and echo.
Clear Sound Quality
High-quality omnidirectional pattern condenser microphone can pick up voice accurately, clearly, and smoothly suitable for dictation and online-classroom. Perfect for online talking, Skype, Youtube, Skype, Google Hangout, Facetime, Zoom, and GoToMeeting, etc.
Convenient ON/OFF Button
You can quickly mute the microphone with the ON/OFF button at the back panel.
360 Degrees Adjustable Gooseneck
Adopted flexible and adjustable gooseneck metal pipe, easily adjust position 360 degrees to suit user comfort. The compact and stable base maximize your desktop space.
Tech Specs
| Depth | 3.5" |
|---|---|
| Width | 3.5" |
| Height | 10" |
| Impedance | 680 Ohm |
| Brand Name | Adesso |
| Cable Length | 6 ft |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Product Name | Omni-directional USB Table Top Microphone for Meetings and Conferences |
| Product Type | Microphone |
| Polar Pattern | Omni-directional |
| Product Model | M1 |
| Host Interface | USB |
Show all 24 specsShow fewer
| Microphone Type | Desktop |
|---|---|
| Noise Canceling | Yes |
| Application/Usage | Conferencing |
| Country of Origin | China |
| Microphone Controls | On/Off/Mute Switch |
| Microphone Technology | Condenser |
| Microphone Sensitivity | -38 dB |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | Xtream M1 |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
Related Products
More in MIC from ADESSO INNOVATION INC and similar brands
More from ADESSO INNOVATION INC
Other products available from this brand

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE PS/2 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE USB 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

STEREO HEADSET W/ MICROPHONE 3.5MM CONN INLINE VOL CONTROL

ADESSO TAA COMPLIANT USB 3BTN WIRED MOUSE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


