
360 CONCALL BT/WIRED SPEAKER MICROPHONE USB 3.0 HUBS
360 CONCALL BT/WIRED SPEAKER MICROPHONE USB 3.0 HUBS
Key Features
- Portable Design
- Anti-Slip Backing
- USB-C Charging Port
- Integrated USB-A 3.1 Gen 1 Hub
- 360° Microphone Array
- Plug-and-Play
- Integrated Battery
- Call Control Buttons
- 2 x 10W Speakers
- USB & Bluetooth 5.0 Connectivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Adesso's Xtream S8 is a 360° Conference call bluetooth speaker with microphone and USB 3.0 hubs. With the S8 conference speaker, not only can be applied to the conference room of the office building, providing more people with high-quality remote conference services, offering clear voice quality in noisy environments, like a café of the business district but can also be a good solution for working at home.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Width | 2.36" |
| Height | 2.36" |
| Length | 16.96" |
| Features | Bluetooth A2DP |
| Brand Name | Adesso |
| Microphone | Yes |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Product Name | 360° Conference Call Bluetooth/Wired Speaker with Microphone and USB 3.0 Hubs |
| Product Type | Speakerphone |
| Compatibility | <ul> <li>Smartphone</li> <li>Notebook</li> <li>Tablet</li> <li>Computer</li> </ul> |
| Input Voltage | 5 V DC |
Show all 18 specsShow fewer
| Product Model | S8 |
|---|---|
| Package Contents | <ul> <li>360° Conference Call Bluetooth/Wired Speaker with Microphone and USB 3.0 Hubs</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer Part Number | Xtream S8 |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
Related Products
More in AC-UNT from ADESSO INNOVATION INC and similar brands


EXPAND SP20 UC SPEAKERPHONE PORTABLE USB CONNECTOR 3.5MM

JABRA SPEAK 510 UC SPEAKERPHONE

JABRA SPEAK 510 MS SPEAKERPHONE
More from ADESSO INNOVATION INC
Other products available from this brand

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE PS/2 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE USB 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

STEREO HEADSET W/ MICROPHONE 3.5MM CONN INLINE VOL CONTROL

ADESSO TAA COMPLIANT USB 3BTN WIRED MOUSE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.