
2TB 7MM BLACK WORLDWIDE ELEMENTS SE PORTABLE
2TB 7MM BLACK WORLDWIDE ELEMENTS SE PORTABLE
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Store unlimited documents, pictures, and videos with the impressive 2 TB capacity
- Offers fast and reliableaccess to data with non-volatile memory, ensuring consistent performance and data retention
- For ultra-fast data transfer, the drive utilizes USB 3.0 connectivity
- Provides convenient backupfor your files and data, ensuring additional security and peace of mind
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Simple, Plug-and-Play Portable Storage
WD Elements™ SE portable storage offers high-capacity to go, fast data transfer rates and universal connectivity with USB 2.0 and USB 3.0 devices. The small, lightweight drive features up to 4TB of storage with WD quality and reliability.
USB 3.0 and USB 2.0 compatibility
Get compatibility with USB 3.0 computers and backward compatibility with USB 2.0 computers in this single drive.
Improve PC performance
When your internal hard drive is almost full, your PC may slow down. Don't delete files. Instead, free up space on your internal hard drive by transferring files to the WD Elements SE portable storage to get your laptop moving again.
WD quality inside and out
WD Elements™ SE portable storage with enclosure is built to meet WD's demanding requirements for durability, shock tolerance and long-term reliability to help protect the data that's important to you.
High capacity in a compact design
The small, lightweight design of WD Elements SE portable storage offers up to 4TB capacity, making it an ideal, on-the-go companion to take files with you.
WD Discovery enabled
WD Discovery software helps manage WD Drive Utilities (sleep timer, LED control) and disk formatting.
Tech Specs
| Depth | 4.3" |
|---|---|
| Width | 3.2" |
| Height | 0.8" |
| Brand Name | WD |
| Drive Type | External |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | Elements SE |
| Product Name | Elements SE Portable Storage |
| Product Type | Hard Drive |
| Wireless LAN | No |
| Product Color | Black |
| Product Model | WDBEPK0020BBK-WESN |
Show all 19 specsShow fewer
| Host Interface | USB 3.0 |
|---|---|
| Product Family | Elements SE |
| Storage Capacity | 2 TB |
| External Drive Type | Portable |
| Weight (Approximate) | 4.64 oz |
| Manufacturer Part Number | WDBEPK0020BBK-WESN |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
Related Products
More in USBHD from WESTERN DIGITAL - CONTENT SOLUTIONS and similar brands

4TB WD BLACK P10 GAME DRIVE

WD BLACK P10 GAME DRIVE XBOX 6TB BLACK TOP W/WHITE BOTTOM WW

8TB WD BLACK P10 GAME DRIVE
More from WESTERN DIGITAL - CONTENT SOLUTIONS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
