
2PK POWER STRIP 6 OUTLETS 2 CORD
2PK POWER STRIP 6 OUTLETS 2 CORD
Key Features
- Outlet type: 6 NEMA 5-15R
- Plug type: NEMA 5-15P
- Plug style: Straight
- Power cord: 2 ft
- Color: White
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Perfect for powering small appliances and electronic devices, the MP1044NN Power Strip Twin Pack from CyberPower provides a pair of general-purpose power strips, each with six grounded, standard spaced outlets and a two-foot power cord. Each power strip allows multiple electrical devices to share a single AC wall socket. The 15-Amp circuit breakers prevent overloading.
Features for each power strip include an on/off switch, an integrated 15-Amp circuit breaker, and damage-resistant housing. The MP1044NN Power Strip Twin Pack comes with a Limited Lifetime warranty.
Tech Specs
| Depth | 1.2" |
|---|---|
| Width | 1.9" |
| Height | 10.2" |
| Brand Name | CyberPower |
| Cord Length | 2 ft |
| Form Factor | Keyhole-mountable |
| Receptacles | 6 x NEMA 5-15R |
| Color Family | White |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Power Switch | Yes |
| Product Name | MP1044NN Multipack |
| Product Type | Power Strip |
Show all 29 specsShow fewer
| Compatibility | <ul> <li>Chargers </li> <li>Printers </li> <li>Small Appliances </li> </ul> |
|---|---|
| Input Voltage | 125 V AC |
| Product Color | White |
| Product Model | MP1044NN |
| Product Series | General Power Multi-Packs |
| Circuit Breaker | Yes |
| Country of Origin | China |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Packaged Quantity | 2 / Pack |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Weight (Approximate) | 8.64 oz |
| Additional Information | <li>Physical Dimensions - (WxHxD) (cm) : 4.7 x 26.01 x 3.0 (cm)</li><li>Physical Dimensions - (WxHxD) (in) : 1.85 x 10.24 x 1.18 (in)</li><li>Physical Dimensions - (WxHxD) (mm) : 47 x 260 x 30 (mm)</li><li>Weight (kg) : 0.24</li><li>Weight (lb) : 0.54</li><li>Shipping Dimensions - (WxHxD) (cm) : 6.99 x 33.66 x 5.08 (cm)</li><li>Shipping - Dimensions (WxHxD, in) : 2.75 x 13.25 x 2.0 (in)</li><li>Shipping - Dimensions (WxHxD, mm) : 69.85 x 336.55 x 50.8 (mm)</li><li>Shipping - Weight (kg) : 2.72</li><li>Shipping - Weight (lb) : 6.0</li><li>Circuit Breaker : 15 A</li><li>Cord Length : 2 ft (0.6 m)</li><li>Input Plug Type : NEMA 5-15P</li><li>Plug Style : Straight</li><li>Switch : Lighted On/Off - Reset</li><li>Outlets - Total : 6</li><li>Outlet Type COMPUTED : 6 - NEMA 5-15R</li><li>USB Charge Port : No</li><li>Coax Protection RG6 COMPUTED : None</li><li>Coax Protection RG6 COMPUTED : None</li><li>Color : White</li><li>Keyhole Mounting Slots : Yes</li><li>Material : Plastic</li><li>Safety Covers : No</li><li>Environmental : RoHS Compliant</li><li>Safety : UL</li><li>Product Warranty : Limited Lifetime Warranty</li> |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | MP1044NN |
| Certifications & Standards | UL |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpowersystems.com/ |
Datasheets & Resources
Related Products
More in STRIP from CYBERPOWER and similar brands

18AWG FLAT PLUG POWERSTRIP PLUS 5-15P TO 5-15R 125V 3FT

6OUT POWER STRIP 3FT CORD PLASTIC

6OUT POWER STRIP 3FT CORD
More from CYBERPOWER
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



