GUARDIAN STANDARD POWER STRIP 6OUT 4FT 70J
GUARDIAN STANDARD POWER STRIP 6OUT 4FT 70J
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- 6 x AC Power offers maximum safety, convenience, and increased usability
- 4 ft cord length for better current flow and reliable connectivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Trust Kensington to provide safe and reliable power extension for your valuable electronics like laptops and printers. With a 4-foot cord, the 6-Outlet Power Strip is compact so there isn't an excessive length of cord to manage. Your outlet capacity expands with six adapter-style plugs available. A convenient on/off switch allows you to save electricity to turn off all the electronics with a single push for times like when you go on vacation.
- Room enough to easily accommodate up to six adapter-style plugs
- 4-foot power cord
- On/Off power switch
- Reliability ensured with UL certification and limited lifetime product warranty
Tech Specs
| Depth | 4.1" |
|---|---|
| Width | 13.5" |
| Height | 2.3" |
| Recycled | No |
| Brand Name | Kensington |
| Cord Length | 4 ft |
| Receptacles | 6 x AC Power |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Product Name | 6-Outlet Power Strip |
| Product Type | Power Strip |
| Compatibility | <ul><li>TV</li><li>Printer</li><li>Notebook</li></ul> |
| Country of Origin | Vietnam |
Show all 14 specsShow fewer
| Manufacturer Part Number | K38214NA |
|---|---|
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
Related Products
More in STRIP from KENSINGTON TECHNOLOGY GROUP and similar brands

6OUT POWER STRIP 3FT CORD PLASTIC

6OUT POWER STRIP 3FT CORD

6OUT POWER STRIP 5FT CORD RIGHT ANGLE PLUG
More from KENSINGTON TECHNOLOGY GROUP
Other products available from this brand

CABLE PASS THRU

BLACK STANDARD MOUSE PAD

MOUSE IN A BX USB BLK BULK

ANCHOR POINT
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.