
MOUSE IN A BX USB BLK BULK
Request pricing
FMY201 WIRED MOUSE - TAAUN MY201 SIMPLE SOLUTIONS WIRED MOUSE
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
| Depth | 4.6" |
|---|---|
| Width | 2.6" |
| Height | 1.6" |
| Brand Name | Kensington |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Power Source | USB |
| Product Line | Simple Solutions |
| Product Name | MY201 Simple Solutions Wired Three Button Mouse - TAA |
| Product Type | Mouse |
| Rechargeable | No |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Product Color | Black |
|---|---|
| Product Model | MY201 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| TAA Compliant | Yes |
| Hand/Palm Size | Small/Medium |
| Package Contents | <ul><li>MY201 Simple Solutions Wired Mouse (TAA)</li><li>1 × Instruction Guide</li><li>1 x Compliance Sheet</li><li>1 × Warranty Card</li></ul> |
| Product Material | Polycarbonate/Acrylonitrile Butadiene Styrene (PC/ABS) |
| Country of Origin | Taiwan |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Movement Detection | Optical |
| Platform Supported | PC |
| Weight (Approximate) | 3.52 oz |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Manufacturer Part Number | K55114TAA |
| Pointing Device Features | SmartFit |
| Movement Resolution (dpi) | 1600 |
| Certifications & Standards | <p>FCC</p> |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Operating System Compatibility | Windows 10 |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
More in MICE from KENSINGTON TECHNOLOGY GROUP and similar brands
Other products available from this brand



Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.