
2000VA PFC UPS PURE SINEWAVE 2U 8OUT 20A LCD AVR RJ11/45/COAX 3YR
2000VA PFC UPS PURE SINEWAVE 2U 8OUT 20A LCD AVR RJ11/45/COAX 3YR
Key Features
- Capacity: 2000 VA / 1540 W
- Topology: Line Interactive
- Waveform: Sine Wave
- Plug type & cord: NEMA 5-20P, 10 ft. cord
- Outlet types: 2 × NEMA 5-20R, 6 × NEMA 5-15R
- Communication: USB, Serial, EPO
- Data line protection: Telephone, Ethernet
- Management software: PowerPanel® Business Edition
- Warranty: 3 year
- Connected Equipment Guarantee: $300,000
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
A rack/tower UPS with line interactive topology, the CyberPower PFC Sinewave OR2200PFCRT2U provides power protection (using sine wave output) and surge protection for department servers, workgroup servers, network devices, telecom appliances, and high-end audio/video equipment requiring active PFC power source compatibility. The OR2200PFCRT2U uses Automatic Voltage Regulation (AVR) to correct minor power fluctuations without switching to battery power, which extends battery life. AVR is essential in areas where power fluctuations occur frequently. The OR2200PFCRT2U comes with a three-year warranty and a $300,000 Connected Equipment Guarantee.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 15.3" |
| Width | 17" |
| Height | 3.5" |
| Brand Name | CyberPower |
| Energy Star | No |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Rack Height | 2U |
| Serial Port | Yes |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Product Name | OR2200PFCRT2U PFC Sinewave UPS Systems |
| Product Type | Line-interactive UPS |
Show all 46 specsShow fewer
| Hot Swappable | Yes |
|---|---|
| Input Voltage | 110 V AC |
| Product Model | OR2200PFCRT2U |
| Transfer Time | 4 ms |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Product Family | PFC Sinewave UPS |
| Product Series | PFC Sinewave UPS |
| Protection Type | Over Loading |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Package Contents | <ul> <li>Intelligent LCD PFC Sinewave OR2200PFCRT2U Line-interactive UPS</li> <li>USB A-B Cable</li> <li>User's Manual</li> <li>Software Download Card</li> <li>Registration Info Card</li> </ul> |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Country of Origin | China |
| Receptacle Detail | 6 x NEMA 5-15R |
| Software Included | PowerPanel Business Edition Software |
| Status Indicators | <ul> <li>Power On</li> <li>Wiring Fault</li> </ul> |
| Load Capacity (VA) | 2000 VA |
| Dataline Protection | RJ-45 |
| Emergency Power OFF | Yes |
| Number of Batteries | 4 |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-20P |
| EMI/RFI Noise Filter | Yes |
| Load Capacity (Watt) | 1540 W |
| Weight (Approximate) | 57.20 lb |
| Additional Information | <li>Energy Saving : GreenPower UPS™ Bypass Technology</li><li>UPS Topology : Line Interactive</li><li>Battery Quantity : 4</li><li>Battery Size : 12 V / 9 Ah</li><li>Battery Type : Sealed Lead-Acid Battery</li><li>Battery Voltage : 24 VDC</li><li>Hot Swappable : Yes</li><li>Replacement Battery Cartridge : RB1290X4H (With serial numbers beginning with 'GX9')</li><li>Replacement Battery Cartridge Quantity : 1</li><li>Runtime at Full Load : 4.5 min</li><li>Runtime at Half Load : 15.5 min</li><li>Typical Recharge Time : 10 Hours</li><li>User Replaceable Battery : Yes</li><li>Physical Dimensions - (WxHxD) (cm) : 43.21 x 8.89 x 38.91 (cm)</li><li>Physical Dimensions - (WxHxD) (in) : 17.01 x 3.5 x 15.32 (in)</li><li>Physical Dimensions - (WxHxD) (mm) : 432 x 89 x 389 (mm)</li><li>Weight (kg) : 25.95</li><li>Weight (lb) : 57.2</li><li>Shipping Dimensions - (WxHxD) (cm) : 52.07 x 30.48 x 53.98 (cm)</li><li>Shipping - Dimensions (WxHxD, in) : 20.5 x 12.0 x 21.25 (in)</li><li>Shipping - Dimensions (WxHxD, mm) : 520.7 x 304.8 x 539.75 (mm)</li><li>Shipping - Weight (kg) : 9.64</li><li>Shipping - Weight (lb) : 21.25</li><li>Adjustable Voltage Range : 86 - 142 VAC</li><li>Circuit Breaker : 20 A</li><li>Cord Length : 10 ft (3.0 m)</li><li>Input Frequency Range : 57 Hz - 63 Hz</li><li>Input Plug Type : NEMA 5-20P</li><li>Input Voltage Range : 88 VAC - 139 VAC</li><li>Nominal Input Voltage : 120 VAC</li><li>Plug Style : Right Angle - 45° Offset</li><li>Automatic Voltage Regulation : Single Boost</li><li>On AC WaveForm : Sine Wave</li><li>On Battery Frequency : 60 Hz ± 1%</li><li>On Battery Voltage : 120 VAC ± 5%</li><li>On Battery Waveform : Sine Wave</li><li>Outlets - Battery & Surge Protected : 8</li><li>Outlets - Total : 8</li><li>Outlet Type COMPUTED : 2 - NEMA 5-20R</li><li>Output Power Factor : 0.8</li><li>Overload Protection : Internal Circuitry Limiting</li><li>Typical Transfer Time : 4 ms</li><li>Under/Over-Voltage Correction : +14%</li><li>USB Charge Port : No</li><li>VA : 2000 VA</li><li>Watts : 1540 W</li><li>EMI/RFI Filtration COMPUTED : Yes</li><li>Phone / Network Protection RJ11/RJ45 : 1-In / 1-Out (Combo)</li><li>Surge Suppression (Joules) : 1470 J</li><li>EMI/RFI Filtration COMPUTED : Yes</li><li>Phone / Network Protection RJ11/RJ45 : 1-In / 1-Out (Combo)</li><li>Surge Suppression (Joules) : 1470 J</li><li>Audible Alarms : Battery Mode</li><li>Emergency Power Off (EPO) Port : Yes</li><li>HID Compliant USB Port : Yes</li><li>LCD : Multifunction LCD</li><li>LED Indicators : Power On</li><li>Management Cable : USB Cable</li><li>Remote Management Card : None</li><li>Serial Port : 1 Serial</li><li>Software (Free Download) : PowerPanel® Business</li><li>Color : Black</li><li>Form Factor : Rack / Tower</li><li>Material of Construction : Metal</li><li>Rack Height : 2U</li><li>Audible noise at 1.5M from surface of unit : 48.5 dBA</li><li>On Battery Thermal Dissipation : 1278 BTU/hr</li><li>Online Thermal Dissipation : 177.5 BTU/hr</li><li>Operating Elevation : 0 - 10000 ft (0 - 3048 m)</li><li>Operating Relative Humidity : 0 - 90 % (non-condensing)</li><li>Operating Temperature : 32 - 104 °F (0 - 40 °C)</li><li>Storage Elevation : 0 - 50000 ft (0 - 15239 m)</li><li>Storage Relative Humidity : 0 - 95% (non-condensing)</li><li>Storage Temperature : 5 - 113 °F (-15 - 45 °C)</li><li>Environmental : RoHS Compliant</li><li>Safety : UL1778 5th Ed.</li><li>CEG Amount : $300000</li><li>Connected Equipment Guarantee : Lifetime</li><li>Extended Warranty Option : WEXT5YR-U4B</li><li>Product Warranty : 3 Year Limited Warranty</li> |
| Battery Characteristics | Maintenance-free |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | OR2200PFCRT2U |
| Certifications & Standards | <ul> <li>UL 1778 5th Ed</li> <li>cUL</li> <li>FCC Class A</li> </ul> |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4.50 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 19.80 Minute |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpowersystems.com/ |
| Typical Battery Recharge Time | 10 Hour |
Datasheets & Resources
Related Products
More in UPS from CYBERPOWER and similar brands
More from CYBERPOWER
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






