
2.5G SWITCH 2.5GBASE-T 5 PORT GIGABIT SWITCH UNMANAGED MOUNTABLE
2.5G SWITCH 2.5GBASE-T 5 PORT GIGABIT SWITCH UNMANAGED MOUNTABLE
Key Features
- BOOST YOUR BANDWIDTH: The 5 port network switch supports four speeds 10/1000/1000/2500 Mbps over Ethernet Cat5e/Cat6/Cat6a cable. Reduce wait times for content sharing, media streaming, 802.11ax access points, NAS, or other high bandwidth applications
- HASSLE-FREE: Quickly and easily add support for up to 2.5GBASE-T speeds for enhanced data transfer rates. The unmanaged switch requires no setup, automatically determines the best speed for the devices connected, and has clear front-facing diagnostic LEDs
- SPECIFICATIONS: 5 port multi-gigabit switch | 10/1000/1000/2500 Mbps auto-negotiation | Unmanaged | 0C to 50C operating temp. | All-metal housing | 9K Jumbo frame support | Wall mounting kit | Diagnostic LEDs | Fanless | Power adapter included (12VDC/1A)
- FLEXIBLE DEPLOYMENT: The compact, all-metal case design uses minimal space on your desk or use the included kit to mount it to a wall. For enhanced security, the LAN switch has a k-slot as well. The non-disruptive fanless design makes it ideal for SoHo
- STARTECH.COM ADVANTAGE: IT professionals' choice for over 30 years, this unmanaged ethernet switch is backed for 2-years by StarTech.com, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Enhance your network
This network switch allows you to use existing Cat5e/Cat6/Cat6a cabling to increase the bandwidth to 2.5 Gbps, ideal for large file transfers, streaming, network sharing/storage, or other bandwidth-intensive applications. Auto-negotiation detects the highest supported speeds on your devices for maximum performance and compatibility. You can also use it in combination with Wi-Fi 6 (802.11ax) wireless access points to expand your network range, bandwidth, and accessibility.
Secure and versatile
The 2.5G switch offers a security K-slot for more permanent and secure setups (cable not included). The unintrusive design and small dimensions (6.1x4.7x1.1 inch / 155x120x30 mm) make it easily adaptable to any deployment and has clear diagnostic LEDs that show the status of the devices at a glance. Additional features such as 9K jumbo frames, full-duplex, 16K MAC address table, QoS IEEE 802.1p, and wall mounting kit give you the flexibility to use it in a multitude of scenarios.
The DS52000 is backed for 2-years by StarTech.com, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
More from the Manufacturer
Tech Specs
| Width | 4.7" |
|---|---|
| Height | 1.2" |
| Length | 5.7" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manageable | No |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Power Source | Power Adapter |
| Product Name | DS52000 Ethernet Switch |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Product Model | DS52000 |
| Layer Supported | 2 |
Show all 25 specsShow fewer
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|---|
| Power Plug Type | Type M |
| Product Material | Steel |
| Country of Origin | Malaysia |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Networking Standards | IEEE 802.3ab |
| Weight (Approximate) | 1.43 lb |
| Manufacturer Part Number | DS52000 |
| Port/Expansion Slot Details | 5 x 2.5Gigabit Ethernet Network |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Total Number of Network Ports | 5 |
Related Products
More in STK-SW from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






