
1M BLK USB-C MALE WITH SCREW TO USB-C MALE CABLE WITH USB-A TETHER
1M BLK USB-C MALE WITH SCREW TO USB-C MALE CABLE WITH USB-A TETHER
Key Features
- 1M USB-C Male to USB-C Male cable
- Tethered USB-A connector connects to legacy devices
- Supports up to 5Gbps data transfer rates
- Screw securely holds cable into select Targus docks (DOCK190, DOCK191, DOCK520, and DOCK570)
- Compatible with select Targus USB-C docks (DOCK180, DOCK190, DOCK191, DOCK310, DOCK520, and DOCK570)
- 3 Year Limited Warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Make connecting to a compatible Targus dock and transferring data a breeze with this 1M USB-C® Male to USB-C® Male 10 Gbps Screw-In Cable with USB-A Tether. Perfect for mixed device environments, the USB-C cable has a tethered USB-A connector, making it compatible with both USB-A and USB-C devices.
Tech Specs
| Width | 0.8" |
|---|---|
| Height | 0.4" |
| Length | 39.4" |
| Features | Screw Lock |
| Brand Name | Targus |
| Cable Type | USB/USB-C |
| Cable Length | 3.28 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Product Name | 1M USB-C Male with Screw to USB-C Male Cable with USB-A Tether |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Compatibility | <p><b>Targus</b></p> <ul> <li>DOCK190</li> <li>DOCK191</li> <li>DOCK520</li> <li>DOCK570</li> <li>DOCK180</li> <li>DOCK310</li> </ul> |
Show all 30 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| Product Model | ACC1133GLX |
| TAA Compliant | No |
| Shipping Width | 5.90" |
| Shipping Height | 0.88" |
| Device Supported | Tablet |
| Country of Origin | China |
| Data Transfer Rate | 5 Gbit/s |
| Weight (Approximate) | 0.20 lb |
| Manufacturer Part Number | ACC1133GLX |
| Connector Type on First End | USB Type C - Male |
| Connector Type on Second End | USB Type C - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Connector Gender on First End | Male |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.64 oz |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB Type C - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x USB Type A - Male |
Related Products
More in USB from TARGUS and similar brands
More from TARGUS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






